Sevoflurane anestezisi alan yaşlı ratlarda berberine'nin hafıza ve öğrenme üzerine etkisinin araştırılması
The effect of berberine on memory and learning in elderly rats receiving sevoflurane anesthesia
- Tez No: 827480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızda yaşlı ratlarda Sevoflurane kaynaklı nörotoksisitede miR-138, miR-138, miR-138, miR-138, mi-138 ve BDNF (beyin kaynaklı nörotrofik faktör) işlevini belirlemeyi, berberine'in nöroprotektif etkilerini incelemeyi amaçladık. 20-24 haftalık 56 adet, Sprague-Dawley türü, erkek sıçanlar her grupta 14 adet olacak şekilde Kontrol, Berberine, Sevoflurane-Berberine ve Sevoflurane 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu %50 O2 ve %50 havaya 2lt/dk 6 saat maruz bırakıldı. Sevoflurane grubu %3 Sevoflurane ile %50 O2 ve %50 hava 2lt/dk gaz akışı ile 6 saat boyunca inhalasyon anestezisi uygulandı. Sevoflurane anestezisinden 1 hafta önce başlanarak her gün, günde 1 50mg/kg dozunda intraperitoneal olarak berberine uygulandı. Sonrasında Morris Su Tankı testi, yükseltilmiş artı labirent testi ve nesne tanıma testi yapıldı. Sıçanlar ketamin-ksilazin anestezisi altında servikal disloke edildi ve dekapite edildi. Dekapitayon öncesi tüm sıçanlardan kan alındı. Kraniotomi yapılıp her gruptan random seçilen 7 rattan hipokampüs ve frontal lob bölgelerinin diseksiyonu yapıldı. Kalan 7 rattan alınan beyin dokuları da TUNEL boyama yapılmak üzere ayrıldı. Frontal Lob, Hipokampüs ve Plazma örneklerinde Real-Time qPCR Uygulaması yapılarak miR-138, miR-138, miR-138, miR-138, miR-138 ve BDNF seviyeleri belirlendi. ELİSA analizi ile BDNF seviyeleri ölçüldü. Berberine grubunda Sevoflurane grubuna göre plazma, frontal ve hipokampüs miR 9, 124, 132 ve BDNF in anlamlı olarak yüksek olduğu, TUNEL boyamada istatistiksel olarak daha az apopitotik cisim görüldüğü tespit edildi, Gruplar arasında morris su tankı testinde, yükseltilmiş artı labirent testinde farklılık görülmedi. Yeni nesne tanıma testinde berberine grubu Sevoflurane grubuna kıyasla anlamlı olarak daha iyi yeni nesne seçme oranına sahipti.Bu bulgular geriatrik popülasyonda berberinin moleküler bazda hafıza ve öğrenmeyi olumlu etkilediği fakat bu durumun kliniğe yansımadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the function of miR-138, miR-138, miR-138, miR-138, mi-138 and BDNF (brain-derived neurotrophic factor) and to examine the neuroprotective effects of berberine in Sevoflurane-induced neurotoxicity in elderly rats. 56 Sprague-Dawley type male rats aged 20-24 weeks were divided into 4 groups: Control, Berberine, Sevoflurane-Berberine and Sevoflurane, 14 in each group. The control group was exposed to 50% O2 and 50% air at 2lt/min for 6 hours. In the Sevoflurane group, inhalation anesthesia was applied for 6 hours with 3% Sevoflurane, 50% O2 and 50% air 2lt/min gas flow. Berberine was administered intraperitoneally at a dose of 150mg/kg daily, starting 1 week before the Sevoflurane anesthesia. Then the Morris Water Tank test, the elevated plus maze test, and the object recognition test were performed. The rats were dislocated and decapitated under ketamine-xylazine anesthesia. Craniotomy was performed and dissection of the hippocampus and frontal lobe regions was performed on 7 randomly selected rats from each group. Brain tissues from the remaining 7 rats were also separated for TUNEL staining. MiR-138, miR-138, miR-138, miR-138, miR-138 and BDNF levels were determined by Real-Time PCR Application in Frontal Lobe, Hippocampus and Plasma samples. BDNF levels were measured by ELISA analysis. It was determined that plasma, frontal and hippocampus miR 9, 124, 132 and BDNF were significantly higher in the berberine group compared to the Sevoflurane group, and statistically less apoptotic bodies were seen in TUNEL staining. There was no difference between the groups in the morris water tank test and the elevated plus maze test. In the new object recognition test, the berberine group had a significantly better new object selection rate compared to the Sevoflurane group. These findings showed that berberine positively affected memory and learning on a molecular basis in the geriatric population, but this situation was not reflected in the clinic.