Rus kadınında dünya algısının değişimi 1979-2019 dönemi üzerine bir analiz
Change of perception of the world in Russian women an analysis on 1979-2019 period
  1. Tez No: 827503
  2. Yazar: YULIA TSYGANKOVA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Modern çağ, devasa sosyal ve politik değişimlerin ve küresel insani sorunların çağıdır. Tüm toplumu ve içinde yaşayan her insanı etkiler. Kişilik, sosyal koşullar tarafından şekillendirildiği için toplumu bir bütün olarak oluşturur. Kişiliğin sürekli gelişiminden bahsetmişken, kadının kişiliğinin ve öz farkındalığının değişimini ve gelişimini dikkate almak gerekir. Tez, modern Rus toplumunun sosyal tabakalaşma yapısında kadınların konumunu kadın gazetecilerin algısı prizmasından belirlemeye yönelik çeşitli felsefi, tarihsel yaklaşımları incelemektedir. Rusya'da kadın sorununu incelemenin önemi, kadınların ekonomik katılımı ve kariyer fırsatları, eğitimleri ve sağlıkları, siyasi hakları ve fırsatları konusundaki kalıcı cinsiyet farkı tarafından belirlenir. Kadınların Rus toplumundaki rollerinin ve konumlarının anlaşılması olarak ortaya çıkan kadın sorunu, kadınların boyun eğdirilmesi ve ayrımcılığa uğramasıyla ilişkili toplumsal eşitsizlik konularını özetledi. Yazar, Sovyet ve Sovyet sonrası dönemlerde kadın sorununu çözmek için çeşitli yaklaşımları ele alıyor. Toplumdaki modern cinsiyet sorunlarının kapsamını belirlemek için Rusya'da yaşayan 20-35 yaş arası genç kızlar arasında bir anket yapıldı. Medya uzmanlarıyla yapılan röportajlar yardımıyla Rusya'daki modernleşme sürecinin kadınların sosyal statüsünü ve özgüvenini nasıl değiştirdiği izleniyor. Günümüzde kadın sorunu, içeriği yalnızca kadınların değil erkeklerin de toplumsal statüsünü ilgilendiren bir toplumsal cinsiyet sorununa dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
The modern age is an age of massive social and political changes and global humanitarian problems. It affects the whole society and every person living in it. Since personality is shaped by social conditions, it forms the society as a whole. Speaking of the constant development of personality, it is necessary to take into account the change and development of the woman's personality and self-awareness. The thesis examines various philosophical and historical approaches to determine the position of women in the social stratification structure of modern Russian society through the prism of the perception of women journalists. The importance of studying the women's issue in Russia is determined by the persistent gender gap in women's economic participation and career opportunities, education and health, political rights and opportunities. Emerging as an understanding of women's roles and positions in Russian society, the women's issue summarized the issues of social inequality associated with the subjugation and discrimination of women. The author considers various approaches to solving the women's problem in the Soviet and post-Soviet eras. To determine the extent of modern gender issues in society, a survey was conducted among young girls aged 20-35 living in Russia. With the help of interviews with media experts, it is observed how the modernization process in Russia has changed the social status and self-confidence of women. Today, the women's issue has turned into a gender issue whose content concerns not only the social status of women but also men.