Hakkı olmayan yere tecavüz suçları (TCK m. 154)
The crimes of invasion of a place (Turkish Criminal Code Article 154)
- Tez No: 827504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı 26/09/2004 tarih ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 154'üncü maddesinde üç fıkra hâlinde düzenlenen hakkı olmayan yere tecavüz suçlarının ceza hukuku bakımından ifade ettiği anlamları ve yöneldiği gayeyi tespit etmektir. Bu doğrultuda, ilgili hükümlerin ceza hukuku disiplini çerçevesinde incelenmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda, öğretide ilgili hükümler ile alâkalı yapılan yorumlar ve öne sürülen görüşler ve konu hakkında verilmiş yargı kararları incelenerek hükmün gerek zatında gerekse uygulamasındaki yerindeliği tartışmaya açılacaktır. Bu tez çalışmasında, ilgili maddede düzenlenen suç tiplerinin ceza hukuku sistematiğine göre incelenmesinin yanı sıra, suç tiplerinin temelinde yatan haksız fiillerin İslâm Fıkhı'nda nasıl düzenlendiği, cumhuriyetin kurulmasından sonra nasıl bir tarihsel seyir izlediği ve Alman hukukunda ilgili fiillerin ne şekilde cezalandırıldığı tespit edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the meaning and purpose of the crimes of invasion of a place, which are regulated in three paragraphs in Article 154 of the Turkish Criminal Code dated 26/09/2004 and numbered 5237, in terms of criminal law. Accordingly, it is aimed to analyze the relevant provisions within the framework of the discipline of criminal law. In this context, by analyzing the interpretations and opinions put forward in the doctrine and the judicial decisions on the subject, the appropriateness of the provision both in its essence and in practice will be opened to discussion. In this thesis, in addition to examining the types of crimes regulated in the relevant article according to the systematics of criminal law, it will be tried to determine how the wrongful acts underlying the types of crimes are regulated in Islamic fiqh, how they have followed a historical course after the establishment of the republic, and how the relevant acts are punished in German law.