Gündelik hayata sızan aktivist sanat
Activist art leaking into daily life
- Tez No: 827507
- Danışmanlar: DOÇ. TANSEL ÇEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sanat her dönem üretildiği zaman diliminin etkilerini içinde barındırır. Çünkü sanatçı yaşantısında deneyimlediği olumlu ya da olumsuz her türlü durumu sanatına yansıtır. Bu raporda hayatın problemlerine değinen ve bu problemlerin aktivist bir tavırla protesto edildiği aktivizm kavramının sanatçılar tarafından ele alınışı incelenir. Rapor kapsamında aktivist sanat üretimleri incelenmiş ve araştırmanın özelleştirildiği aktivist sanat üretimlerinde etkili bir araç olarak kullanılan aktivist dile odaklanılmıştır. Seçilen örneklerde, çalışma sürecinde ve üretilen sanatsal eylemler temelinde, dili üretme ve topluma yayma biçimlerini sanat alanına taşıyan, belirli otoritelere karşı araç olarak kullanan ve bu yolla kitleye mesaj iletmeye çalışan sanatçılar araştırılır ve pratiklerine yer verilir. Raporun son bölümünde konunun ortak noktası olan aktivist dil kullanılarak üretilen, sanat piyasasına ve hayatın problemlerine gönderme yapan çalışmalar açıklanır.
Özet (Çeviri)
Every art period contains the effects of the time period in which it was produced. Because the artist reflects all kinds of positive or negative situations in his/her life in his/her art. This report examines how the concept of activism, which deals with the problems of life and protests these problems with an activist attitude, is handled by artists. Within the scope of the report, activist art productions were examined and the focus was on activist language used as an effective tool in the activist art productions in which the research was customized. In the selected examples, the artists who brought forms of language production and dissemination to the field of art were analyzed through their working processes and artistic actions. The practices of artists who use language as a tool against certain authorities and try to convey messages to the masses in this way were included. In the last part of the report, works produced using activist language, which is the common point of the subject, and which refer to the art market and the problems of life, are described.