Havalimanı kargo ve lojistik merkezlerin diğer taşıma modları ile entegrasyonu
Integration of air cargo logistics center with other transportation modes
- Tez No: 827508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DİKMENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
İşletmelerin en temel hedeflerinden birisi istenilen ürünün istenilen yerde, istenilen maliyetle ve istenilen zamanda tüketiciye sunulmasıdır. Bu hedefe ulaştıracak en önemli kritik rollerden birini ulaştırma/lojistik sektörü üstlenmektedir. Farklı taşımacılık modlarının bir araya gelmesi ile oluşturulan entegre taşımacılık işletmeler için daha hızlı, daha ekonomik, daha esnek ve daha yeşil taşımacılık alternatifleri sunar. Havalimanları artık sadece yolcu taşımacılığının yapıldığı merkezler olmayıp, gelişen hava kargo taşımacılığına paralel olarak sahip oldukları kargo terminalleri ile birlikte diğer ulaşım modlarının da kesiştiği ve hizmet sunduğu bir lojistik merkezlerdir. Bu çalışmada havalimanı kargo ve lojistik merkezlerin diğer taşımacılık modları ile entegrasyonu birincil ve ikincil kaynaklardan faydalanılarak teorik olarak incelenmiş, bölgesinde lider bir hub (merkez) olma hedefi olan İstanbul Havalimanı Kargo ve Lojistik Merkezinin diğer taşımacılık modları ile entegrasyonu açısından değerlendirilmesi ve analiz edilmesi amacıyla nitel bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most basic goals of the companies is to present the desired product to the consumer at the desired place, desired cost and desired time. Logistics sector undertakes one of the most important critical roles to achieve this goal. Integrated transportation, created by the combination of different transportation modes, offers faster, more economical, more flexible and greener transportation alternatives for companies. Airports are no longer just centers for passenger transportation, they are also logistics centers where other transportation modes intersect and serve, along with the cargo terminals they own in parallel with the developing air cargo transportation. In this study, the integration of airport cargo and logistics centers with other transportation modes was examined theoretically by making use of primary and secondary resources, and a qualitative research was conducted in order to analyze the Istanbul Airport Cargo and Logistics Center in terms of its integration with other transportation modes in line with the goal of becoming a leading center in its region.