Peru'da terörle mücadele ve Gein istihbarat servisi
The fight againts terrorism in Peru and the Gein intelligence service
  1. Tez No: 827515
  2. Yazar: GIANFRANCO IVANO GUERRA PADILLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAY AKDEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, Peru Cumhuriyeti tarihindeki en önemli anlardan birini kapsayacaktır. 1980'lerin başında Aydınlık Yol'un silahlı mücadelesinin terörizme dönüşmesi, Peru Devleti'nin şiddet yoluyla iktidarı ele geçirmeye çalışan yeni bir iç tehditle karşı karşıya kalabilme kapasitesinin olmadığını ortaya çıkardı ve bu duruma bir son vermek için yeni bir sert önlemler formülasyonun meydana gelmesini sağladı. Araştırmamız, bu grubun silahlı mücadelesinin başlangıcından bu örgütün dağıldığı döneme kadar ülkedeki devlet politikalarını analiz eden Peru Özel İstihbarat Grubu'nun (GEIN) oluşumu gibi Aydınlık Yol (PCP-SL) terör örgütünün eylemlerine karşı uygulanan başarılı vizyon ve politikaları analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis will cover one of the most important moments in the history of the Republic of Peru. The transformation of Shining Path's (PCP-SL) armed struggle into terrorism in the early 1980s revealed the Peruvian State's inability to face a new domestic threat that sought to seize power through violence, leading to the formulation of a new drastic measure to put an end to this situation. Our research will analyze the successful visions and policies implemented against the actions of the Shining Path (PCP-SL) terrorist organization, such as the formation of the Peruvian Special Intelligence Group (GEIN); therefore, this study will analyze the states policies from the beginning of this group's armed struggle to the period when this organization disintegrated by the GEIN.