4857 sayılı İş Kanunu kapsamında fazla çalışma ücreti ve hesaplanması
Overtime pay and calculation under the Turkish Labor Law No. 4857
  1. Tez No: 827514
  2. Yazar: YUNUS ÇAĞRI ARZİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜLVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Fazla çalışma ile işveren üretimini artırmakta; işçi ise fazla çalışmaya katılmak sureti ile ek kazanımlar elde etmektedir. Bu kapsamda fazla çalışma, iki tarafa fayda sağlayan bir uygulama gibi görünse de, uygulamada pek çok uyuşmazlığın zeminini oluşturmaktadır. Bu uyuşmazlıkların başında, fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi veya eksik ödenmesinden kaynaklanan fazla çalışma ücretinin tahsili talepli alacak davaları vardır. Pratikte mevzuat düzenlemelerine rağmen işçilere fazla çalışma ücretlerinin ödenmediği veya eksik ödendiği görünmektedir. İşbu noktada, fazla çalışma ücretinin tespiti ve hesaplanması konularının üzerinde durmak gerekmektedir. Bu çalışmamızda fazla çalışma kavramı ile birlikte fazla çalışma ücreti ve hesaplanması konuları, güncel mevzuat düzenlemeleri ile Yüksek Mahkeme içtihatları dikkate alınarak irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
With overwork, the employer increases its production; the worker gains additional gains by participating in overtime work. In this context, although overwork may seem like an application that benefits both sides, it forms the basis of many conflicts in practice. At the beginning of these disputes, there are cases of claims for the collection of overtime wages arising from non-payment or incomplete payment of overtime wages. In practice, unfortunately, it is seen that the overtime wages of the workers are not paid or underpaid despite the legislative regulations. At this point, the determination and calculation of overtime wages are important. In this study, the concept of overtime work, as well as the issues of overtime wages and their calculation, are examined by considering current legislation and Supreme Court jurisprudence.