Paşaköy Sulama Birliği performans analizi
Paşakoy Irrigation Association performance analysis
- Tez No: 827547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALİ İRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma Yozgat ili Şefaatli ilçesinde faaliyet yürüten Paşaköy Sulama Birliğinde yürütülmüştür. Sulama birliği performans analizinde 2017-2021 yıllarını kapsayan dönem ele alınmıştır. Daha başarılı su yönetimini sağlamak için Uluslararası Sulama ve Drenaj Teknoloji ve Araştırma Programı (IPTRID) tarafından önerilen bazı performans göstergeleri kullanılmıştır. Bu kapsamda performans değerlendirmesinde sulama oranı, sürdürülebilir sulama alanı oranı, sulama şebeke yoğunluğu, su temin oranı, sulama ücreti toplama oranı ve sulama şebekesi personel yoğunluğu parametreleri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre sulama oranlarının %34 ile %61 arasında, sürdürülebilir sulama alanı oranının 1.64-9.94 arasında, sulama şebeke yoğunluğu 17.7-31.85 ha/km, su temin oranının 1.72 ile 2.06 arasında, sulama ücreti toplama oranının %66.2 ile %95.7 arasında ve sulama şebekesi personel yoğunluğunun 7.8-9.75 km/personel arasında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Her damla suyun öneminin arttığı günümüzde su kaynaklarının daha etkin bir şekilde kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Su kaynaklarımızın büyük bir kısmının tarımda kullanılıyor olması özellikle bu alanda doğru bir programın olmasına bağlıdır. Bu amaçla önemli görev üstlenen sulama birliklerinde performansların değerlendirilmesi sürdürülebilirlik açısından son derece önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Paşaköy Irrigation association operating in the district of Şefaatli in Yozgat. In the irrigation association performance analysis, the period covering the years 2017-2021 is discussed. To ensure more successful water management, some performance indicators recommended by the International Program for Irrigation and Drainage Technology and Research (IPTRID) have been used. In this context, irrigation rate, sustainable irrigation area rate, irrigation network density, water supply rate, irrigation fee collection rate and irrigation network personnel density parameters were examined in performance evaluation. According to the study results, irrigation rates are between 34% and 61%, sustainable irrigation area ratio is between 1.64-9.94, irrigation network density is 17.7-31.85 ha/km, water supply ratio is between 1.72 and 2.06, irrigation fee collection ratio is between 66.2% and 95.7% and It has been determined that the irrigation network personnel density varies between 7.8-9.75 km/personnel. Nowadays, when the importance of every drop of water increases, it has become necessary to use water resources more effectively. The fact that a large part of our water resources are used in agriculture depends on having a correct program in this field. For this purpose, evaluating the performance of irrigation associations, which play an important role, becomes extremely important in terms of sustainability.