Yerel polis modeli ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Local police model and its applicability in Turkey
  1. Tez No: 827546
  2. Yazar: OĞUZHAN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF BARDAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kentleşmenin hız kazandığı günümüzde mahalli idare birimi olan belediyeler, kendilerine anayasalar ve kanunlarla verilen görevleri ifa etmede çeşitli yetkilere ve bu yetkileri kullandıkları birimlere sahiptir. Belediyenin kolluk kuvveti olarak görev yapan belediye zabıta teşkilatı, belediyelerin asli unsuru olarak bu birimlerin başında gelmektedir. Belediye zabıtası, beldenin huzur ve esenliğini sağlamada imar, trafik ve genel sağlık gibi alanlarda yetkilidir. Kamu yararı adına denetleme, mühürleme ve idari yaptırım uygulama gibi işlemleri yerine getirmektedir. Vatandaşların genel algısında belediye zabıtası, yetki ve sorumluluk alanında yer almasa dahi belde sınırları içerisinde baş gösteren neredeyse tüm mesele ve ihtiyaçların bir numaralı muhatabı konumundadır. Bu durum belediye zabıtası ile vatandaşı bütünleştirerek belediye zabıtasını uzlaştırıcı bir pozisyonda konumlandırmıştır. Günümüzde kentlerin devamlı değişim ve gelişim içerisinde olmasından dolayı her kentin ihtiyaçları artış göstermektedir. Dolayısıyla kent halkının belediye hizmetlerinden beklentileri de artmaktadır. Yerel yönetimler, çağdaş, etkili ve sürdürülebilir amaçlar doğrultusunda vatandaşların temel hak ve özgürlüklerine kısıtlama getirmeden kentleri daha güvenli, denetimli ve erişebilir yaşam alanlarına dönüştürme hususunda sorumluluk sahibidirler. Bu sorumluluk doğrultusunda, kentin huzur ve esenliğini tesis etmede ve vatandaşların gündelik hayatında temas içinde olduğu kişi, kuruluş ve olaylarla ilişkilerinin düzenlemesi hususunda belediyenin en temel birimi belediye zabıtasıdır. Bu çalışmada, yapılacak yerel yönetimler reformuyla belediye zabıtasını, yerel ölçekte kamu düzenini sağlayacak tüm hususlarda yetki sahibi bir teşkilat haline dönüştürülmesi gerekliliği Belçika Yerel Polisi ve İtalya Yerel Polisi örnekleri üzerinden ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, when urbanization is accelerating, municipalities, which are local administration units, have various powers and units that use these powers to fulfill the duties assigned to them by constitutions and laws. The municipal police force, which serves as the law enforcement force of the municipality, is one of these units and is the essential element of the municipality. The municipal police are authorized in areas such as zoning, traffic, and public health to ensure the peace and well-being of the municipality. It performs operations such as inspection, sealing, and imposing administrative sanctions on behalf of the public interest. In the general perception of citizens, the municipal police is the number one addressee of almost all issues and needs that arise within the borders of the municipality, even if they are not included in the area of authority and responsibility. This situation has positioned the municipal police in a conciliatory position by integrating the municipal police and citizens. Today, the needs of each city are increasing due to the continuous change and development of cities. Therefore, the expectations of the city people from municipal services are also increasing. Local governments have the responsibility to transform cities into safer, controlled, and accessible living spaces without restricting the fundamental rights and freedoms of citizens in line with modern, effective, and sustainable goals. In line with this responsibility, the municipal police are one of the most effective units in establishing the peace and well-being of the city and regulating the relations of citizens with the people, organizations, and events they come into contact with in their daily lives. In this study, the necessity of transforming the municipal police into an organization with authority in all matters that will ensure public order at the local scale with the reform of local governments has been tried to be put forward through the examples of the Belgian Local Police and the Italian Local Police.