Sulama birliklerinin performansı ve üretici memnuniyetinin belirlenmesi; Yozgat ili örneği
Determining the performance of irrigation associations and producer satisfaction; example of Yozgat province
- Tez No: 831706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye'de tarımsal sulama tesislerinin inşası işini DSİ Genel Müdürlüğü yürütürken; bu tesislerin işletme, bakım ve yönetimlerini sulama birlikleri, sulama kooperatifleri ve yerel yönetimler yapmaktadır. Çalışmada ele alınan ve sulama yönetim ve iletiminden sorumla olan birimler sulama birlikleridir. Çalışmada Orta Anadolu'da Kızılırmak Havzasında bulunan Yozgat İlindeki sulama birlikleri ele alınmıştır. Uluslararası Sulama ve Drenaj Teknoloji ve Araştırma Programı (IPTRID) tarafından sulama ve drenaj sistemlerinde performansın karşılaştırmalı değerlendirilmesi için önerilen yaklaşım performans değerlendirmesi amacıyla kullanılmıştır. Boğazlıyan, Esenli Paşaköy Musabeyli ve Çevre Köyleri ve Yenimahalle Sulama Birlikleri üzerinde yapılan çalışmalarda sulama oranlarının %12 ile %56 arasında değiştiği, su hizmet geliri tahsilatı oranlarının %48,34 ile %92 arasında değiştiği anlaşılmıştır. Yozgat İli sulama birliklerinin sulama oranlarının düşüklüğü, yatırımın geri dönüşüm oranlarında gözle görülür yetersizlikler dikkat çekmiştir. Yapılan Anket sonuçlarından üreticilerin sulama birliklerinden yeterli ve zamanında sulama, bakım onarımların zamanında yapılması eğitim ve rehberlik çalışmalarına ağırlık verilmesi beklentileri alınmıştır. Ayrıca genel itibariyle sulama birliklerinden%53 oranında üye memnuniyetsizliği görülmüştür. Sulama birliklerinin su ücreti toplama performanslarını arattırmaları, sayaçlı sisteme geçmelerindeki gereklilikler, personel istihdamında nitelikli ve yeterli sayısal büyüklükte personel sahip olmaları temin edilmelidir.
Özet (Çeviri)
While the General Directorate of DSI carries out the construction of agricultural irrigation facilities in Turkey; The operation, maintenance and management of these facilities are carried out by irrigation unions, irrigation cooperatives and local administrations. The units covered in the study and responsible for irrigation management and transmission are irrigation unions. In the study, irrigation unions in Yozgat Province, located in the Kızılırmak Basin in Central Anatolia, were discussed. The approach proposed by the International Irrigation and Drainage Technology and Research Program (IPTRID) for the comparative evaluation of performance in irrigation and drainage systems has been used for performance evaluation. In the studies conducted on Boğazlıyan, Esenli Paşaköy, Musabeyli and Surrounding Villages and Yenimahalle Irrigation Unions, it has been understood that irrigation rates vary between 12% and 56%, and water service revenue collection rates vary between 48.34% and 92%. The low irrigation rates of the irrigation unions in Yozgat Province and the obvious inadequacies in the investment return rates have attracted attention. From the results of the survey, the expectations of the producers from the irrigation unions to provide adequate and timely irrigation, to make maintenance and repair on time, to focus on training and guidance were taken. In addition, in general, member dissatisfaction was observed at the rate of 53% from irrigation unions. It should be ensured that irrigation unions increase their water fee collection performance, the requirements for their transition to the metered system, and that they have qualified and sufficient number of personnel in personnel employment.