Demiryolları müzelerinin tarihsel gelişimi ışığı altında Türkiye'deki örneklerinin incelenmesi
Railway museums an examination of examples in Turkey in the light of its historical development
  1. Tez No: 827558
  2. Yazar: EMİNE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ÖZER ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sanayi Devrimi' ni tamamlayan bir niteliğe sahip olan demiryolları, ülkelerin en önemli endüstriyel ve kültürel değerlerinden biridir. Demiryolu etrafında konumlandırılan yapılar ise kültürel özellikleri yansıtarak bulundukları şehrin sembollerinden biri haline gelmektedir. Lokasyon, ölçek, yoğunluk, mimari niteliklerinden dolayı yerli halkın hafızasında yer edinen demiryolu yapıları, ulaşım, iletişim gibi teknolojiler ve kentsel dinamiklerdeki değişimler nedeniyle işlevlerini kaybetmektedir. Bu durum söz konusu yapıların atıl duruma düşmelerine neden olmaktadır. Ancak özellikle sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiğinde endüstriyel yapılara yeniden işlev yüklenerek gelecek nesillere aktarılması gereken miras kavramı ile karşılaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Railroads, which have a quality that completes the industrial revolution, are one of the most important industrial and cultural values of countries. The buildings located around the railroad become one of the symbols of the city they are in by reflecting cultural characteristics. Railway buildings, which have a place in the memory of the local people due to their location, scale, density and architectural qualities, are losing their functions due to technologies such as transportation, communication and changes in urban dynamics. This situation causes these buildings to become idle. However, especially when evaluated in terms of sustainability, the concept of heritage is encountered, which should be transferred to future generations by re-functioning industrial buildings. At this point, the literature review revealed that railroad buildings are generally converted into accommodation establishments, restaurants, or public spaces.