İpotek sözleşmesi
Mortgage agreement
- Tez No: 827559
- Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Ülkemizde en yaygın kullanılan rehin türlerinden bir tanesi de taşınmaz ipoteğidir. Uygulamada, bankalar, finans kurumları, sigorta şirketleri ve diğer birçok kuruluş tarafından benzer durumdaki işlemlerde kullanılmak üzere, genel işlem koşulları içeren standart ipotek sözleşmeleri kullanmaktadır. İpotek sözleşmesi, alacaklı ile tapuda kayıtlı taşınmaz maliki arasında akdedilen ve taşınmaz ile teminat altına alınacak, malike ya da üçüncü kişiye ait borcun, vadesinde ödenmemesi durumunda, alacaklıya taşınmazı paraya çevirme yetkisi ve alacağını, satış bedelinden (ipotekli taşınmazın değerinden) elde etme hakkı veren sözleşmedir. İpoteğin dayanağı hukuki sebep, kanundan, ölüme bağlı tasarruftan ya da taraflar arasında yapılacak iradi bir sözleşmeden kaynaklanabilir. Hukuki sebebin kanundan kaynaklandığı ipoteklere kanuni ipotek, taraflar arasında iradi olarak yapılan sözleşmelere dayalı ipoteklere de iradi ipotek denmektedir. İpotek sözleşmesinin akdedilmesi sonucunda sözleşmeye konu taşınmaz üzerinde ipotek tesis edilmiş olmaz. Akdedilen bu sözleşme gereği taşınmaz maliki, sözleşmeye konu taşınmazı üzerinde alacaklı lehine ipotek tesis etme borcunu üstlenir. İpotek sözleşmesi alacaklıya, taşınmaz malikine karşı, ipoteğin tesis edilmesi yönünde kullanabileceği kişisel talep hakkı bahşeder.
Özet (Çeviri)
Mortgage is the most widely used as a type of immovable pledge in our country. In practice, standard mortgage contracts with general transaction conditions are used by banks, financial institutions, insurance companies and other large institutions to be used in many transactions in a similar situation. Mortgage contract is a contract concluded between the creditor and the owner of an immovable registered in the title deed, which will be secured by the concerned immovable, and which gives the creditor the right to convert the immovable into money and the right to obtain the receivable from the sale price (value of the mortgaged immovable), in case the debt belonging to the owner or a third party is not paid in due time. The legal reason for the mortgage may arise from the law, from testamentary disposition, or from a voluntary contract to be made between the parties. Mortgages in which the legal reason arises from the law are called legal mortgages, and mortgages based on contracts made voluntarily between the parties are called voluntary mortgages. As a result of the conclusion of the mortgage agreement, no mortgage is established on the immovable subject to the contract. Pursuant to this contract, the owner of the immovable undertakes the obligation to establish a mortgage on the immovable subject to the contract in favor of the creditor. The mortgage contract grants the creditor the right of personal claim against the owner of the immovable, which he can use to establish the mortgage.