Demiryollarında bakımdan sorumlu kuruluş sertifikasyonu ve bir uygulama
Certification process for the entities in charge of maintenance in rail systems and an application
- Tez No: 827568
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Raylı Sistemler Araç Tasarım Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bakımdan Sorumlu Kuruluş (ECM), sorumlu olduğu demiryolu araçlarının bir bakım sistemi aracılığıyla güvenli ve emniyetli bir şekilde çalışabilir ve işletilebilir olmasını sağlayan bir uygunluk sertifikasyonudur. Bu sertifikasyon Yönetim Fonksiyonu, Bakım Geliştirme Fonksiyonu, Filo Bakım Yönetimi Fonksiyonu ve Bakım Temini Fonksiyonu olarak adlandırılan dört fonksiyondan oluşmaktadır. Bu çalışmada ECM Sertifikasyonunu oluşturan dört fonksiyonun bakım sistemi içerisindeki görevleri ve sorumluluklarına dair detaylar verilmiş, Bakımdan Sorumlu Kuruluş Sertifikasyon başvuru süreci, gereklilikleri, değerlendirilmesi, kabulü ve başvuru neticesinde denetleme sürecini gerçekleştirecek olan belgelendirme kuruluşları hakkında bilgiler verilmiştir. Devamında sertifikasyon gereklilikleri için geliştirilen prosedür, talimat ve form örnekleri paylaşılmıştır. Bakımdan sorumlu kuruluş sertifikasyonu için COTIF tarafından yayınlanan ECM Yönetmeliği 779/2019 ve ATMF EK A bildirisi içerisinde belirtilen gereklilikler verilmiş, bu gereklilikler için hazırlanan prosedür, talimat ve form örnekleri OTIF tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşu tarafından da onaylanmıştır. Bu doküman örneklerinin hangi gereklilik için kullanılacağına dair bir tablo paylaşılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında ulaştırma sektöründe faaliyet yürüten bir özel sektör firması (İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A. Ş.) adına Eanoss tipi vagonu için ECM sertifikasyonu projesi başarıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Entities in Charge of Maintenance (ECM) is a certification of conformity that ensures that the railway vehicles for which it is responsible can operate and be operated safely and securely through a maintenance system. This certification consists of four functions called Management Function, Maintenance Development Function, Fleet Maintenance Management Function and Maintenance Delivery Function. In this study, the duties and responsibilities of the four functions that make up the ECM Certification in the maintenance system are given. The application process, requirements, evaluation, acceptance and the certification bodies that will carry out the inspection process as a result of the application are explained. Furthermore, examples of procedures, instructions and forms developed for certification requirements are presented. Finally, for the certification of Entities in Charge of Maintenance, the requirements specified in the ECM Regulation 779/2019 and ATMF Annex A notification published by COTIF were given. The prepared procedure, instruction and form samples were also approved by a certification body authorized by OTIF, and the result table was shared about the requirement for which these document samples would be used. Within this study, an ECM application and evaluation procedure for Eanoss type rolling stock has been carried out successfully on behalf of a private enterprise (İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A. Ş.).