5 BB ve 1103 P Amerikan asma anaçlarının kuraklık stresine toleransının in vivo PEG uygulaması ile belirlenmesi
Determination of tolerance to drought stress in 5 BB and 1103 P American grapevine rootstocks by PEG application in vivo
- Tez No: 827612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BİLİR EKBİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma 2021 yılında Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde gerçekleştirilmiştir. Bitkisel materyal olarak, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitü Müdürlüğünden temin edilen 1103P ve 5BB anaçlarının 2 gözlü çelikleri kullanılmıştır. Uyur halde olan çeliğin dip gözleri köreltildikten sonra saksılara dikimi yapılmıştır. Gözler patlayıp, sürgünler 4-5 yapraklı hale gelene kadar tarla kapasitesinde sulama yapılmıştır. 4-5 yapraklı hale gelen çeliklere beş farklı Polietilen Glikol (PEG-6000) dozu (%0, %2, %4, %8, %16) belirlenen tarla kapasitesine uygun olarak verilmiştir. Deneme sonunda bitki canlılığı (%), sürgün uzunluğu (cm), sürgün yaş ve kuru ağırlığı (g), sürgündeki boğum ve yaprak sayısı (adet), kök yaş ve kuru ağırlığı (g), kök uzunluğu (cm), kök sayısı (adet), köklenme oranı (%), zararlanma derecesi (1-4), yaprak yaş ağırlığı (g), klorofil içeriği (SPAD), sürgün tolerans oranı (TO), kök tolerans oranı (TO), iyon akışı (%), hücre zarı zararlanma oranı (HZZO, %), yaprak turgor ağırlığı (g), yaprak alanı (cm2) incelenmiştir. Sonuç olarak; PEG'in yüksek dozlarına bağlı olarak özellikle % 16 dozunda bitki canlılığı, sürgün boyu, boğum sayısı, yaprak sayısı, sürgün yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı, kök uzunluğu, kök sayısı, köklenme oranı, sürgün tolerans oranı, klorofil miktarı, yaprak yaş ağırlığı, yaprak turgor ağırlığı, yaprak alanı ve kök tolerans oranının, kontrol bitkilerine kıyasla kuraklıktan etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Ordu University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in 2021. Two-buds cuttings of 1103P and 5BB rootstocks obtained from Manisa Viticulture Research Institute were used as plant material. The dormant cuttings were planted in pots after the bottom node were dulled. Irrigation was carried out at field capacity until the buds burst and the shoots became 4-5 leaves. Five different Polyethylene Glycol (PEG-6000) doses (0%, 2%, 4%, 8%, 16%) were determined for cuttings with 4-5 leaves. At the end of the two-week experiment, plant vitality (%), shoot length (cm), shoot fresh and dry weight (g), shoot number and leaf number, root fresh and dry weight (g), root length (cm), root number (n), rooting rate (%), damage degree (1-4), leaf fresh weight (g), chlorophyll content (SPAD), tolerance rate (TR), ion flux (%), cell membrane damage rate (CMDR, %), leaf turgor weight (g), leaf area (cm2) were investigated. As a result; depending on the high doses of PEG, especially at a dose of 16%, plant vitality, shoot length, number of nodes, number of leaves, shoot fresh weight, shoot dry weight, root fresh and weight, root dry weight, root length, root number, rooting rate, shoot tolerance rate, chlorophyll content, leaf fresh weight, leaf turgor weight, leaf area and root tolerance rate were determined to be affected by drought compared to control plants.