Hemodiyaliz hastalarının uyku kaliteleri ve konfor düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between sleep quality and comfort levels of hemodialysis patients
  1. Tez No: 827616
  2. Yazar: DENİZ BÜYÜKBAKIRCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA DİLEK GÜVEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma, hemodiyaliz hastalarının uyku kaliteleri ile konfor düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ilişki arayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Aralık 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında Kayseri il merkezinde bulunan ikisi kamu biri özel merkez olmak üzere üç hemodiyaliz merkezinde tedavi gören 126 böbrek yetmezliği hastası ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtım Formu, Pitssburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Hemodiyaliz Konfor Ölçeği (HKÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde güvenirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırmada, anlamlılık düzeyi p0.05). Sonuç olarak; hemodiyaliz hastalarındaki uyku kalitesi düzeyi ile hemodiyaliz konfor düzeyi arasında anlamlı ve düşük düzeyde ilişki olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, hemodiyaliz hastalarının kötü uyku kalitesinin hemodiyaliz tedavisi sürecindeki konforu azaltıcı bir etki gösterdiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Böbrek Yetmezliği, Hemodiyaliz, Hasta, Konfor, Uyku Kalitesi.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive relationship-seeking type in order to determine the relationship between the sleep quality and comfort levels of hemodialysis patients. The research was carried out with 126 kidney failure patients who were treated in three hemodialysis centers, two of which are public and one private, located in Kayseri city center between December 2021 and January2022. The data of the study were obtained using the Patient Information Form, Pitssburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Hemodialysis Comfort Scale (HDCS). Reliability analysis, descriptive statistics, independent groups t test, ANOVA analysis of variance, Pearson Correlation Analysis and Linear Regression analysis were used in the evaluation of the data. In the study, the level of significance was taken as p0.05). As a result; It has been determined that there is a significant and low level relationship between the sleep quality level in hemodialysis patients and the hemodialysis comfort level. In the study, it was determined that the poor sleep quality of hemodialysis patients had a reducing effect on the comfort in the hemodialysis treatment process. Keywords : Renal Failure, Hemodialysis, Patient, Comfort, Sleep Quality.