Planlanmış davranış kuramı bileşenleri, beceri ve beceri uyuşmazlığı ile girişimcilik davranışının temelleri: Nitel bir araştırma
Fundamentals of entrepreneurial behavior with theory of planned behaviour components, skills and skill mismatch: A qualitative research
- Tez No: 827615
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BEYHAN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırma, bilgi – iletişim – teknoloji alanlarında faaliyet gösteren girişim kurucularının Planlanmış Davranış Kuramı bileşenleri kapsamında girişimcilik davranışını tanımlama amacındadır. Analizler için geçmiş yıllarda kurulmuş ve hala hayatına devam eden 10 girişimcinin röportajları söylem ve içerik analizleri ile MaxQda 22 programında incelenmiştir. Girişimciliğe yönelik bireysel tutumlar, öznel normlar, öz yeterlilik ve girişimcilik niyetleri yazın ile tutarlıdır. Üç girişimci yeterlilik hakkında konuşurken kolektif yeterlilikten bahsetmiştir. Bu durum, girişimciliğin düşünülenden daha kolektif bir yapıda olabileceğini düşündürmektedir. On girişimciden ikisinin ise girişimcilik niyetleri hakkındaki ifadeleri arasında faydalı olmaya yönelik söylemleri bulunmaktadır. Yapılan yazın taramasında, faydalı olmanın sosyal girişimcilik ve sosyal değişim kuramı ile ilişki olduğu tespit edilmiştir. Girişimcilerin röportajlarından yola çıkarak, temel ve girişimcilik becerileri olarak beceriler sınıflandırılmıştır. Ayrıca girişimcilik hikayelerinin kesişiminde yer alan tüm temalar değerlendirildiğinde, girişimcilerin adaptasyon becerisinin önemli olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizlerde, erken dönem iş tecrübesinin bireylerin hayatta yapmak istediklerini belirlemeleri açısından önemli olduğu, öz yeterliliklerini arttırdığı ve girişimci olmaya kara vermelerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Geçmişte girişimcilik tecrübesi olan ve olmayan katılımcılar arasında yapılan analizde, girişimcilik tecrübesi olan 2 bireyde adil olmak tutumu tespit edilmiştir. Planlanmış davranış kuramı bileşenleri çerçevesinde girişimcilik davranışını, Türkiye özelinde ve ülkemiz kültürel normlarıyla tutarlı olacak şekilde tespit edilmesinin hem bu alandaki yazına hem de reel olarak işsizlik oranlarının düşürülmesine dolayısıyla nitelikli bireylerin artmasına fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the Theory of Planned Behavior components of entrepreneurs running their businesses in the information–communication–technology sector. Interviews of ten entrepreneurs are analyzed with content and discourse analysis via the MaxQda 22 program. The codes are about individual attitudes toward entrepreneurship, subjective norms, self-efficacy, and entrepreneurial intentions related to the literature. In contrast to the literature, ten of the three entrepreneurs mentioned collective efficacy. It specifies that entrepreneurship may be more collective than the individual in highly collaborative cultures such as Türkiye. Another difference from the literature is that two of the ten entrepreneurs considered feeling useful in the part of entrepreneurship intention in interviews. According to the literature, being helpful is a kind of specialty as a social entrepreneur and is related to Social Exchange Theory. Based on the interviews, soft and entrepreneurial skills are classified. As a result of the analysis, entrepreneurs' adaptation skill is significant. Considering the results, early work experience helps people decide what they want to do with their lives, boosts their self-efficacy, and is beneficial to determine whether to become entrepreneurs. Two participants mentioned having a fair attitude in the analysis between participants with and without prior entrepreneurial experience. The Theory of Planned behavior components should be identified based on Turkish cultural norms. These findings may contribute to the entrepreneurship literature and help to redefine entrepreneurship education.