Impacts of the 'Pay to be paid' rule on P&I insurance under compulsory insurance and direct action
Zorunlu sigorta ve doğrudan dava bağlamında P&I (Kulüp) sigortasında 'Önce ödeme' kuralının etkileri
  1. Tez No: 827628
  2. Yazar: KADİR DOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. XXX ADEMUNI-ODEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Uygarlığın doğuşundan bu yana ve özellikle deniz felaketlerini izleyen süreçte, deniz rizikoları ve gemi maliklerinin üçüncü kişilere karşı artan sorumlulukları giderek karmaşık bir hâl almıştır. Bu yüzden, P&I sigorta ilişkisinin üçüncü kişisi konumundaki ve gemi malikleri ile kulüpler karşısında görece güçsüz olan kişileri koruyabilmek adına, bu hususta hukuki bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu fark edilmiş ve sonucunda uluslararası sözleşmeler akdedilerek bu sözleşmeler iç hukuklara entegre edilmiştir. İlk olarak, gemi maliklerine bu uluslararası sözleşmelerden doğan sorumlulukları için finansal güvence sağlama yükümlülüğü getirilmiştir ki bu uygulamada çoğunlukla P&I kulüpleri tarafından sigorta sözleşmesi şeklinde sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, gemi maliklerinin ödemede acze düşmesi hâlinde üçüncü kişiler ödemesiz kalabilecektir. Dahası, kulüpler ve üçüncü kişiler arasında sözleşmenin nispiliği prensibi gereği bir sözleşme ilişkisi yoktur. Diğer bir deyişle, üçüncü kişiler kulüpleri dava edememektedir. Dolayısıyla zorunlu sigortaya ilaveten, üçüncü kişilerin finansal yönden gemi maliklerine ve (hatta karşılıklılık ilkesi uyarınca) diğer sigortacılara nazaran daha güçlü konumdaki kulüplere dava açabilmesinin temini amacıyla onlara doğrudan dava hakkı tanınmıştır. Ne sigortayı zorunlu kılmak ne de doğrudan dava hakkı tanımak bu sorunu gereği gibi çözmeyecektir zira kulüpler, üyelerinin önce ödemekle yükümlü oldukları ödemeleri yaptıktan sonra ancak kulüpler tarafından masraflarının karşılanacağına ilişkin olan“önce ödeme”kuralını doğrudan davalarda üçüncü kişilere karşı bir def'i olarak ileri sürebileceklerdir. Bu yüzden“önce ödeme”kuralından deniz hukukunun bazı alanlarında vazgeçilmiştir. Ancak bunun mefhum-u muhalifinden çıkan sonuç, bu kuralın hâlen diğer bazı alanlarda geçerliliğini koruduğudur. İdeal çözüm kulüpler ve üçüncü kişiler arasında kulüplerin bu savunmayı ileri süremeyecekleri doğrudan bir bağlantı kurmaktır. Ancak o zaman bile, hangi taleplerin ne ölçüde bu şekilde korunması gerektiği tespit edilmelidir. Özetle, P&I sigortasınca teminat altına alınan talepler bu doğrultuda analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of civilisation onwards, and especially following marine disasters, marine risks have become more complicated, and so has the issue of increasing third-party liabilities of shipowners. It was, therefore, noticed that there was a need for a legal regulation in that regard, which resulted in the adoption of international conventions and the implementation thereof into national laws, in order to protect third parties to the contract of P&I insurance, weaker ones vis-à-vis the strong clubs and shipowners. First and foremost, providing financial security, which is usually provided by P&I clubs in the form of an insurance contract in practice, for the liability of shipowners under those conventions was imposed on them. That being the case, third parties might remain out of pocket provided that shipowners are insolvent. Furthermore, there is an absence of a contractual relationship between clubs and third parties due to the principle of inter partes, or more precisely, privity of contract, i.e., claimants cannot sue clubs. Thus, in addition to compulsory insurance, the right of direct action was granted to third parties for them to proceed against clubs, which are financially stronger than shipowners and, thanks to mutuality underpinning the basis of P&I clubs, other insurers. Neither making insurance compulsory nor granting the right of direct action properly solves this problem having regard to the fact that clubs might rely on the defence of“pay to be paid”, in accordance with which the member shall make the necessary payments he is liable for to be reimbursed by his club, also in direct actions against third parties. For that very reason,“pay to be paid”has been waived in the specific fields of maritime law. From a contrario aspect, it is still retained in some other fields. The ideal solution should be to establish a direct connection between clubs and claimants, where clubs cannot rely on such defence. Even then, the extent should be determined in respect of which claims and to what extent they should be protected thus and so. In sum, claims covered under P&I insurance was analysed to that end.