Biyokütleden elde edilen aktif karbonun adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of adsorption properties of activated carbon obtained from biomass
  1. Tez No: 827652
  2. Yazar: FATMA BETÜL KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR DEMİRAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ŞAMDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, buğday kepeğinden çinko klorür kimyasal ajanı kullanılarak farklı karbonizasyon sıcaklıklarında (400, 500 ve 600 °C) ve farklı emdirme oranlarında (1:1, 2:1 ve 3:1), kimyasal aktivasyon yöntemi ile aktif karbon üretimi gerçekleştirilmiştir. 2:1 emdirme oranında 500 °C karbonizasyon sıcaklığında 1487 m2 /g olarak en yüksek yüzey alanı elde edilmiştir. Buğday kepeğinin karakterizasyon çalışmaları yapılarak, farklı parametrelerin üretilen aktif karbonların karakterizasyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Aktif karbonun yapısal özellikleri, BET, SEM ve FTIR analizleri kullanılarak belirlenmiştir., Deep red boyar maddesinin sulu çözeltilerden giderimi için optimum şartlarda elde edilen aktif karbon kullanılmıştır. Adsorpsiyon çalışmaları için pH 2,17, süre 24 saat ve sıcaklık 45 °C koşullarında en yüksek adsorpsiyon kapasitesine sahip olarak, 95,238 mg/g giderim sağlanmıştır. Adsorpsiyon çalışmaları adsorpsiyon izotermleri, adsorpsiyon kinetiği ve adsorpsiyon termodinamiği incelenerek değerlendirilmiştir. Bu çalışma, biyokütle atıklarının değerlendirilmesi ve atık sulardaki boyar madde gideriminde kullanılan aktif karbonların üretimi ve karakterizasyonu açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, activated carbon was produced using chemical activation method from wheat bran with zinc chloride as the chemical agent, at different carbonization temperatures (400, 500, and 600 °C) and different impregnation ratios (1:1, 2:1, and 3:1). The highest surface area was obtained at 500 °C carbonization temperature with a 2:1 impregnation ratio, reaching 1487 m2 /g. Characterization studies of wheat bran were conducted to investigate the effects of different parameters on the produced activated carbon. The structural properties of the activated carbon were determined through SEM, BET, and FTIR analyses. The activated carbon produced under optimum conditions was utilized for the removal of Deep red dye from aqueous solutions, achieving a maximum adsorption capacity of 95.238 mg/g under pH 2.17, 24-hour contact time, and 45 °C temperature. Adsorption isotherms, kinetics, and thermodynamics were analyzed to evaluate the adsorption studies. This research holds significant importance in the utilization and characterization of activated carbon derived from biomass waste for the removal of dye pollutants in wastewater treatment.