Paylaşım ekonomisi hizmetlerinin faydalar perspektifinde psikolojik sahiplik ve tüketici katılımı açısından incelenmesi
An investigation of sharing economy services from the perspective of benefits, psychological ownership and consumer engagement
- Tez No: 827651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY SABAH ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez, paylaşım ekonomisinde tüketici katılımı eksikliğinde yola çıkılarak, paylaşım ekonomisi hizmetlerinde ilişkisel, ekonomik, hedonik ve sürdürülebilirlik faydalarını psikolojik sahiplik, tüketici katılımı ve gelecekte satın alma niyeti üzerine açıklamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, tüketici faydalarının psikolojik sahiplik üzerindeki etkisini açıklarken birlikte değer yaratmanın düzenleyici etkisi olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu amaçlar doğrusultusunda geliştirilen model test edilmiştir. Çalışmada ayrıca Türkiye ve Birleşik Krallık'ta paylaşım ekonomisi deneyimi olan tüketiciler arasında kültürlerarası karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmada Türkiye ve Birleşik Krallık'ta toplam 441 anket toplanmış ve toplanan anketler yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda, ilişkisel, ekonomik, sosyal ve sürdürülebilirlik faydası psikolojik sahipliği olumlu etkilemiş, psikolojik sahipliğin tüketici katılımını olumlu etkilediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the relational, economic, hedonic, and sustainability benefits of sharing economy services on psychological ownership, consumer engagement, and future purchase intention, beginning with the lack of consumer engagement in the sharing economy. In addition, while explaining the effect of consumer benefits on psychological ownership, it is investigated whether co-creation has a moderator effect. The model developed in line with these objectives was tested. The study also made a cross-cultural comparison between consumers with sharing economy experience in Turkey and the UK. In the study, a total of 441 questionnaires were collected in Turkey and the UK and the collected questionnaires were tested with structural equation modelling. As a result of the research, it was revealed that relational, economic, hedonic and sustainability benefits positively affected psychological ownership and psychological ownership positively affected consumer engagement.