Biosynthesis of multi-material scaffold and its application in controlled bioactive molecules delivery
Çoklu materyal içerikli doku iskelelerin üretimi ve kontrollü materyal saliminin optimizasyonu
  1. Tez No: 827669
  2. Yazar: ISRAA ABDULRAHMAN MOHAMMED KHEIR ELHAJ ISRAA ABDULRAHMAN MOHAMMED KHEIR ELHAJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURU ARAS TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İmplant edilebilir polimerik hidrojeller, ilaç dağıtım sistemleri için yaygın olarak araştırılmaktadır. Kolajen ve Aljinat en bol bulunan doğal polimerlerden biridir ve biyouyumlulukları onları implant edilebilir hidrojel üretimi için uygun bir malzeme haline getirmektedir. Poli kaprolakton (PCL) ilaç dağıtım sistemlerinde kullanım için incelenmiştir ve farklı terapötik ajan türlerinin dağıtımını iyileştirmek için ilaç dağıtım araçları olarak hareket edebilirler. Bu çalışmada, VEGF ve Rapamisin yüklü PCL mikropartikülleri, 3D baskı yaklaşımı kullanılarak üretilen bir Col/Alg hidrojel olan çift emülsiyon tekniği ile üretilmiştir. Mikroküreleri karakterize etmek için taramalı elektron mikroskopisi, in vitro salınım gibi çeşitli testler kullanılmıştır. Ayrıca, mekanik özellikler, bozunma özellikleri de dahil olmak üzere hidrojellerin fiziksel özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen VEGF yüklü mikrokürelerin in vitro salım testi VEGF'nin 15 günlük bir süre boyunca sürekli ve kararlı salım profilini doğrulamaktadır. Öte yandan, hidrojellerin gerilme özellikleri ve bozunabilirliği, kolajen konsantrasyonunu değiştirmeden Aljinat konsantrasyonunu artırarak kolayca ayarlanabilmiştir. Bu sonuçlar, bu implant edilebilir hidrojellerin biyoteknoloji alanlarındaki uygulamalar için uygun adaylar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Implantable polymeric hydrogels have been widely investigated for drug delivery systems. Collagen and Alginate are one of the most abundant natural polymers, and their biocompatibility and biodegradability make them a favourable material for implantable hydrogel fabrication. The addition of degradable polymeric microspheres can improve the hydrogel drug release behaviour. Poly caprolactone (PCL) have been studied for the use in drug delivery systems, and they can act as drug delivery vehicles to improve the delivery of different types of therapeutic agents. In this work, Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Rapamycin loaded PCL microparticles were fabricated by double emulsion technique, a Col/Alg hydrogels fabricated using 3D printing approach, and. Several tests including scanning electron microscopy, in vitro releasing, were utilized to characterize the microspheres. In addition, the physical properties of hydrogels, including mechanical properties, degradation properties, were investigated. The resulting VEGF-loaded microspheres had average sizes of 900 2000 nm and the in vitro release test confirms the sustained stable releasing profile of VEGF over a time of 15 days. On the other hand, the tensile properties and degradability of hydrogels, were readily tuned by increasing the concentration of Alginate without changing the concentration of collagen. These results imply that these implantable hydrogels are suitable candidates for applications in the fields of drug delivery and organ transplantation.