Jean Echenoz'un Ravel, Koşmak ve Şimşekler adlı romanlarında ironi
Irony in Jean Echenoz's novels Titled 'Ravel', 'Courir' and 'Des Éclairs'
- Tez No: 827700
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İroni romanlarda yoğun olarak kullanılan bir üslup biçimidir. Jean Echenoz da romanlarını ironik üslubu ile yazan Fransız bir yazardır. Bu çalışmanın amacı Jean Echenoz'un romanlarındaki ironiyi incelemektir. Çalışmada incelenen romanlar Ravel, Koşmak ve Şimşekler romanlarıdır. Çalışma iki bölümden oluşur. Birinci bölümde ironi kavramı incelenir. İroninin tarihi açıklanır. İronik anlatımın özellikleri gösterilir. İroni ve roman arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılır. İroni türleri incelenir. İkinci bölümde romanlardaki ironinin kullanış şekilleri ve yaşam öykülerine etkisi incelenir. Sonuç olarak, bu romanların yoğun olarak ironi içerdiği görülmüştür. İroni sayesinde metinlerin çoğullaştığı ve anlatımın zenginleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Irony is a form of style widely used in novels. Jean Echenoz is a French writer who writes his novels in an ironic style. The aim of this study is to analyse irony in the novels of Jean Echenoz. The novels analysed in the study are Ravel, Courir and Des Éclairs. The study consists of two parts. In the first part, the concept of irony is analysed. The history of irony is explained. The characteristics of ironic expression are presented. The relationship between irony and the novel is explained. The genres of irony are analysed. In the second part, the use of irony in the novels and its effect on the life stories are examined. As a result, it was seen that these novels contain a lot of irony. Through irony, it was determined that the texts are pluralized and the narration is enriched.