Yeni indol-siyanoasetik asit türevinin sentezi, karakterizasyonu ve uygulamaları
Synthesis, characterization and applications of a new indole-cyanoacetic acid derivative
- Tez No: 827732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN YAMAN, PROF. DR. ARİF KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, yeni organik anot katalizör olan (E)-2-siyano-3-(5-(1-metil-2-(naftalin-1-il)-1H-indol-3-il)furan-2-il)akrilik asit (h) bileşiğini, D-π-A (Donör-π-Akseptör) moleküler tasarımını gerçekleştirdik. Anot elektro katalizör sistemi için, güçlü elektron verici N-metilindol grubu ve farklı donör/bağlayıcı gruba bağlı naftalin grubunu sentezledik ve bağlayıcı/akseptör grubu olarak siyanoasetik asit ile organik anot katalizör sentezini hedefledik. Sonogashira kenetlenme tepkimesi, iyodosiklizasyon reaksiyonu, Suzuki-Miyaura kenetlenme tepkimesi ve Kondensasyon tepkimesi yoluyla bu yöntemleri kullanılarak yeni indol-siyanoasetik asit içeren organik anot katalizör sentezi gerçekleştirilmiştir. Hedef bileşiğin (h) hidrazin elektro-oksidasyon performansı, 1 M KOH + 0,5 M N2H4 çözeltisinde döngüsel voltametri (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EES) gibi elektrokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Hedef bileşik (h) 24.67 mA/cm2 ile çok yüksek katalitik aktivite sergilemektedir. Bu tez çalışması ile yeni temiz enerji uygulamaları için güçlü donör ve akseptör gruplar içeren yeni bir indol–siyanoasetik asit temelli organik anot katalizör tasarımı ile metal sistemlerinin hidrazin yakıt hücrelerinde çevre dostu malzemeler olması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have realized the D-π-A (Donor-π-Acceptor) molecular design of the new organic anot catalyst (E)-2-cyano-3-(5-(1-methyl-2-(naphthalen-1-yl)-1H-indol-3-yl)furan-2-yl)acrylic acid (h). For the anode electrocatalyst system, we synthesized the strong electron donor N-methylindole group and naphthalene group linked to different donor/acceptor group and targeted the synthesis of organic anot catalyst with cyanoacetic acid as the donor/acceptor group. By using Sonogashira coupling, iodocyclization reaction, Suzuki-Miyaura coupling and condensation reactions, the synthesis of new indole-cyanoacetic acid containing organic anot catalyst was carried out. The hydrazine electro-oxidation performance of the target compound (h) was investigated by electrochemical methods such as cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EES) in 1 M KOH + 0.5 M N2H4 solution. The target compound (h) exhibits very high catalytic activity with 24.67 mA/cm2. In this thesis, a new indole-cyanoacetic acid based organic anot catalyst containing strong donor and acceptor groups for new clean energy applications and metal systems are envisaged to be environmentally friendly materials in hydrazine fuel cells.