SCADA sistemi ile yazılım doğrulama araç entegrasyonu
Software verification tool integration with SCADA systems
  1. Tez No: 827774
  2. Yazar: RAHIMA IBRAHIMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
SCADA (Gözetleyici Kontrol ve Veri Toplama) sistemleri, otomatik sistemlerin uzaktan izlenmesi, kontrol edilmesi ve veri kaydı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, bu sistemlerin güncel teknolojilerle desteklenmesi ve yeni kabiliyetler eklenmesi ile daha verimli kullanılması mümkün olabilir. Diğer taraftan otomatik sistemlerin ilk geliştirilmesi sürecinde ve kullanılmaya başlandıktan sonra yeni isterlere göre güncellemelerin yapılmasında yazılım doğrulaması ve onaylamasının yapılması önemli bir konudur. Doğrulama ve onaylama yazılım araçları, sistemle ilgili veriler üretmekte ve bu verilerin uygun grafiksel gösterimlerle sistem geliştiricilerine sunulması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında yeni bir yaklaşım ortaya konulmaktadır. Yeni geliştirecek bir otomatik sistemle birlikte kullanılacak olan SCADA sistemine, sistemin yazılım doğrulaması ve onaylamasında kullanılacak araçları entegre etmek önemli bir katkı sağlayabilir. Yeni sistemin ilk geliştirme sürecinde, doğrulama ve onaylama araçlarının veri toplama ve izlemesinde SCADA sistemi kullanılabilir. Aynı zamanda, sistemde ilk kurulum sonrasında yapılacak güncellemeler için doğrulama ve onaylama bileşeni hazır olarak bulunabilir. Belli zaman periyodlarında sistem doğrulaması ve onaylaması gerçekleştirilerek sistemin güvenilir kalması sağlanabilir. Yapılan çalışmalarla, önerilen yaklaşımın gerçekleştirme yöntemi anlatılmış ve gerçek sistem testleri yapılmıştır. Gerçek sistem testlerinde, laboratuvar ortamında kullanılan robotik denetleme sisteminde faydalanılmıştır. SCADA sistemi, robotik denetleme sisteminin doğrulama ve onay sürecinde izleme amacıyla kullanılmıştır. Çalışma ROS ortamında gerçekleşmiştir. Verilerin SCADA sisteminin kabul ettiği protokole dönüştürülmesi için yapılan çalışmada OPC UA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) systems are widely used for remote monitoring, control and data logging of automated systems. However, it may be possible to use these systems more efficiently by supporting them with up-to-date technologies and adding new capabilities. On the other hand, software verification and validation is an important issue in the initial development of automated systems and in making updates according to new requirements after they are put into use. Verification and validation software tools generate data about the system and these data should be presented to the system developers with appropriate graphical representations. In this thesis, a new approach is presented. Integrating the tools to be used in the software verification and validation of the system into the SCADA system to be used with a new automated system can make a significant contribution. During the initial development process of the new system, the SCADA system can be used for data collection and monitoring of verification and validation tools. At the same time, the verification and validation component can be readily available for updates to the system after initial installation. System verification and validation can be performed at certain time periods to ensure that the system remains reliable. In the studies, the implementation method of the proposed approach is explained and real system tests are performed. In the real system tests, the robotic inspection system used in the laboratory environment was utilized. The SCADA system was used to monitor the robotic inspection system during the verification and validation process. The study was carried out in the ROS environment. OPC UA was used in the study to convert the data into the protocol accepted by the SCADA system.