Sağlık hizmeti kullanıcılarının tele-tıp kullanımı ve sağlık sistemine güven düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the tele-medicine use of healthcare users and the relationship between their level of distrust in healthcare system
  1. Tez No: 827773
  2. Yazar: SEDA VARDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gelişen bilgi teknolojileri ile hayatın her alanında yenilikler meydana gelmektedir. Sağlık hizmeti de son yıllarda teknolojinin ve küreselleşmenin artmasıyla değişmeye ve dönüşmeye başlamıştır. İnsanlar sağlık hizmetlerine daha kolay ve daha hızlı ulaşmak istemektedir. Sağlık sisteminde tele-tıp uygulamaları insanlara bu imkanları sunabilecek yeniliklerdendir. Tele-tıp uygulamaları ile herkese eşit sağlık hizmeti sunmak, sağlık hizmetinin kalitesini ve verimliliğini arttırmak hedeflenmektedir. Sağlık kuruluşlarına ulaşımın zor olduğu bölgelerde bilgiye erişim, kronik hastalıkların tedavi ve takibinde hastaneye bağlılığın azaltılması ve genel olarak kalite, zaman, maliyet etkinliği sağlamak amacıyla gerçekleştirilen tele-tıp uygulamaları oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Günümüzde sağlık sisteminin hemen hemen her dalında tele-tıp uygulamalarını görmek mümkündür fakat dijital okuryazarlık oranının düşük olması, yeterli bilgilendirmelerin yapılmaması ve sağlık sistemine olan güvensizlik tele-tıp uygulamalarının kullanımını olumsuz etkilemektedir. Güven duyulmayan bir sağlık sistemi istenilen verimliliği ve etkinliği gösterememektedir. Bu çalışma tele-tıp kullanımı ile sağlık sistemine güvensizlik düzeyi arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç çerçevesinde Ankara ilinde yaşayan 18 yaş ve üzeri sağlık hizmeti kullanıcılarının tele-tıp kullanımı ve sağlık sistemine güvensizlik düzeyleri hakkındaki değerlendirmeleri esas alınmıştır. Araştırma sonucunda tele-tıp kullanımı ve sağlık sistemine güvensizlik düzeyleri arasında pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many innovations occur in all areas of life with developing information technologies. In recent years, health care has started to change and transform with the increase of technology and globalization. People desire to reach health services easier and faster. Tele-medicine applications in the health system are innovations that can offer these opportunities to people. With the help of the tele-medicine applications, it is aimed to provide equal health services to everyone and to increase the quality and efficiency of health services. Tele-medicine applications, which are carried out in order to access information in regions where access to health institutions are difficult, to reduce hospitalization in the treatment and follow-up of chronic diseases, and to provide quality, time and cost efficiency in general, give very successful results. Today, it is possible to see tele-medicine applications in almost every branch of the health system, however the low rate of digital literacy, insufficient information and distrust in the health system negatively affect the use of tele-medicine applications. An untrusted health system cannot show the desired efficiency and effectiveness. This study was carried out to determine the relationship between the use of tele-medicine and the level of distrust in the health system. For that purpose, the evaluations of health service users aged 18 and over living in the province of Ankara about tele-medicine use and levels of distrust in the health system were taken as basis. As a result of the research, it was determined that there is a low level of positive correlation between the use of tele-medicine and the level of distrust in the health system.