Drone ağlarında hareket destekli bağlantı restorasyonu için meta-sezgisel algoritmalar üzerine bir çalışma
A study on meta-heuristic algorithms for movement assisted connectivity restoration in drone networks
  1. Tez No: 827779
  2. Yazar: ORHAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DAĞDEVİREN, DOÇ. DR. ZÜLEYHA AKUSTA DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dördüncü Sanayi devrimi olarak tanımlanan gelecek dönemin en önemli aktörlerinin İnsansız Hava Araçları (İHA) olacağı iddia edilmektedir ve bazılarınca gelecek bu dönem İHA Çağı olarak adlandırılmaktadır. Drone ağlarında yaşanan en önemli zorluklardan biri, İHA'lar arası eşgüdümün ve işbirliğinin sağlanabilmesidir. İşbirliği ve eşgüdüm için İHA'ların kablosuz bir şekilde birbirleri ile bağlantı halinde olması gerekmektedir fakat yüksek mobilite, değişen topoloji, alan içinde nasıl dağılmış oldukları, birbirleri arasındaki mesafe, olası arızalar, bağlantının devamlılığını zorlaştıran unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağlantının restorasyonu için İHA'ların gerekli konumlara hareket etmeleri gerekmektedir ve hareket destekli restorasyon probleminin NP-Zor (NP-Hard) karmaşıklık sınıfına ait olduğu kanıtlanmıştır. Polinom zamanda çözüm oluşturulamayan bu problem için sezgisel algoritmalar geliştirilmiş, Genetik Algoritma ile birleştirilerek hibrid bir çözüm algoritması oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) are claimed to be the most important actors of the coming era, which is named as the IV. Industrial Revolution, and for some, it is called the“Drone Age”. One of the most important challenges in Drone networks is the collaboration and cooperation of UAVs. For the collaboration and cooperation, UAVs need to be connected wirelessly to each other, but high mobility, dynamic topology, deployment of UAVs, distances between them and possible operational failures can make it difficult to maintain the connectivity in the network. For the restoration of the connectivity, UAVs should fly to required positions, but the movement assisted connectivity restoration problem is proved to be an NP-Hard problem. For this problem to be solved, which has no solution in polynomial time, heuristic algorithms have been developed and by combining them with the Genetic Algorithm a hybrid solution algorithm has been created.