3D ile resmi yeniden okumak
Rereading the picture with 3D
- Tez No: 827780
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Araştırmanın konusu 3D ile resmi yeniden okumak olarak belirlenmiştir. Çalışmanın amacı ünlü ressamlara ait sanat eserlerinin daha iyi tanınması ve tanıtılması, eserle izleyici arasındaki bağın kuvvetlendirilmesi, eserlerin toplumun her kesimi tarafından daha anlaşılır hale getirilmesidir. Ayrıca, sanatçıların içinde yaşadığı dönemin şartları göz önüne alındığında gördüklerini tuvallerine ne kadar doğru yansıttıklarının 3D modelleme yazılımları aracılığıyla saptanarak, eserlerin günümüz teknolojisi yardımıyla daha iyi okunabilmesini sağlamaktır. Bu amaçlar doğrultusunda eserler günümüz 3D modelleme teknolojisi kullanılarak yeniden canlandırılmış ve elde edilen bulguların görsel analizi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma nitel araştırma modeline göre yapılmıştır. Bunun yanında araştırmada kullanılan bir diğer teknik literatür taramadır. Araştırmanın kuramsal bölümü tarihi desene göre yapılmış olup uygulama aşamasında ise 3D modelleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya örneklem olarak seçilen dört sanatçı ve eserinin 3D modelleme sanat eleştirisi, ön yapı elemanlarının deşifresiyle elde edilmiş analizleri ve uygulamaları yer almaktadır. Çalışmanın, yöntem ve teknik açıdan birçok eserin hem analizlerinin yapılması hem de eserlere farklı bakış açıları getirebilme açısından bundan sonraki yapılacak çalışmalara kaynak oluşturması umulmaktadır. Yapılan bu çalışmadan yola çıkılarak, günümüzde ortaya çıkan teknolojik gelişmeler resim sanatının gerçekleştirilmesinde direkt olarak kullanılabilir. 3D yazılımlar aracılığıyla üretilmiş olan 3 boyutlu sanat yapıtları, sanat eğitimi içerisinde ders materyali olarak kullanılabilir. Özellikle sanat eseri incelemeye yönelik derslerde öğretim elemanlarına ve sanat öğrencilerine farklı bir bakış açısı getirebilir ve bu yolla da daha zengin sunumlar gerçekleştirilmesine imkan sağlayabilir. Bu zenginlik, değişen müzecilik anlayışı içerisinde 3D modelleme ile özellikle sanat müzelerine entegre edilebilir ve örnekler çoğaltılarak müze ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatılabilir.
Özet (Çeviri)
The subject of the research was determined as re-reading the picture with 3D. The aim of the study is to better recognize and promote the works of art belonging to famous painters, to strengthen the bond between the work and the audience, and to make the works more understandable by all segments of the society. In addition, considering the conditions of the period in which the artists lived, it is determined how accurately they reflect what they see on their canvas through 3D modeling software, and to ensure that the works can be read better with the help of today's technology. For these purposes, the works were reanimated using today's 3D modeling technology and visual analysis of the findings was carried out. This study was carried out according to the qualitative research model. In addition, another technique used in the research is literature review. The theoretical part of the research was made according to the historical pattern, and the 3D modeling technique was used in the application phase. The 3D modeling art criticism of the four artists selected as a sample for the research and their analysis, analysis and applications obtained by deciphering the front structure elements are included. It is hoped that the study will be a source for future studies in terms of both analyzing many works in terms of method and technique and bringing different perspectives to the works. Based on this study, the technological developments emerging today can be used directly in the realization of the art of painting. 3D artworks produced through 3D software can be used as course materials in art education. It can bring a different perspective to the instructors and art students, especially in the courses for the study of art, and in this way, it can enable richer presentations to be made. This richness can be integrated especially into art museums with 3D modeling within the changing understanding of museology, and museum visitors can have different experiences by multiplying examples.