Katılım bankacılık sistemi ve Türkiye'deki katılım bankalarının sürdürülebilirlik faaliyet raporları üzerinden değerlendirme
Evaluation on participation banking system and sustainability activity reports of participation
- Tez No: 827812
- Danışmanlar: DOÇ. BURCU DİNÇERGÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sürdürülebilirlik, gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak artan endüstriyel faaliyetler sonucunda çevreye yönelik kaygıların artması ile ortaya çıkan bir kavramdır. Gelecek nesillere yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya bırakılması için sürdürülebilirlik, önemini her geçen gün artırmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren altı katılım bankasının raporlarında sürdürülebilirlikle ilgili faaliyet ve yaklaşımların belirlenmesi amaçlanmıştır. İçerik analizi yöntemiyle raporlar incelenmiş, Birleşmiş Milletler'in sürdürülebilirlik hedefleri kriter olarak kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'deki katılım bankalarının sürdürülebilirlik konusundaki faaliyetlerinin hangi BM hedefleri ile uyumlu olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a concept that emerged with the increase in environmental concerns as a result of developing technology and increasing industrial activities. Sustainability increases its importance day by day in order to leave a livable and sustainable world to future generations. In this study, it is aimed to determine the activities and approaches related to sustainability in the reports of six participation banks operating in Turkey. The reports were analyzed with the content analysis method and the sustainability goals of the United Nations were used as criteria. As a result of the study, it has been revealed which of its activities on sustainability are compatible with the UN goals.