Weaponizing energy: Anthropological approach to future of war
Enerjiyi silahlandırmak: Savaşın geleceğine antropolojik bir bakış
- Tez No: 827813
- Danışmanlar: PROF. EBRU KAYAALP JURİCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, lazer sistemler üzerinden savaşın teknolojik gelişmeler etkisinde değişim ve dönüşümüne bir açıklama getirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın antropolojik tartışması, savaş ağındaki insan ve insandışı öğelerin ilişkilerini açığa çıkaran Aktör-Ağ Teorisi'ne dayanır. Lazer sistemler, literatür araştırması, saha çalışması ve mülakatlar ışığında tanıtılmıştır. Araştırma, lazer sistemlerin entegrasyonuyla geleceğin savaş tanımına farklı bir bakış açısı getirmeye çalışmaktadır. Lazerin entegre edilmesiyle, yeni karakteriyle savaş, tüm askeri angajman imkanlarına sahip, tüm çatışma alan ve aşamalarında taktik ve stratejik etkiler oluşturabilecek, insan ve insandışı faillerden oluşan esnek bir ağ şeklinde tarif edilebilir. Savaş ağında insan failler halen merkezi karar alıcı konumundayken, insan bilgeliği her zamankinden daha kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to offer an explanation to the evolution of war along technological developments mainly focusing in laser systems. The anthropological discussion of the study is based on Actor-Network Theory revealing the interaction among human and non-human participants of war network. Laser weapon systems are explained supported by the literature search, fieldwork, and interviews. The study seeks to demonstrate an alternative future perception of war with the integration of laser systems. The redefined character of war can be described as laser-integrated flexible network with human actors and non-human actants on a whole engagement spectrum, across all domains, and all phases of conflicts with tactical and strategic implications on battlespace. While human actors are still the main decision-makers in war network, human wisdom is critically important more than ever.