Integration of software defined network (SDN) and network functions virtualization (NFV) in air traffic management (ATM) surveillence systems: A quality of service (QoS) based approach
Hava Trafik Yönetim (ATM) sistemlerinde Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) ve Ağ Fonksiyonları Sanallaştırma (NFV) entegrasyonu: Servis-kalitesi (QoS) temelli bir yaklaşım
- Tez No: 827844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sivil Havacılık, Computer Engineering and Computer Science and Control, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hava Trafik Yönetim (ATM) sistemleri, ticari hava taşımacılığının yanı sıra hava sahasında gerçekleşen tüm uçuşların yönetimini sağlar. Bu sistemin gerçek zamanlı, sürekli ve kritik veri barındırması nedeniyle, sistem ağında gerçekleşen ağ trafiğinin bu parametrelere cevap verebilecek şekilde yönetilmesi, başka bir ifade ile bu ağ yapısında belirli bir servis kalitesi (QoS) yaklaşımının uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada önerilen Air-SDN yöntemi, ATM sistemi ağlarında Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) ve Ağ Fonksiyonları Sanallaştırma (NFV) konsepti çerçevesi içerisinde belirli bir servis kalitesi (QoS) yöntemi uygulayarak ağ trafiğinin hızlı ve güvenli yönetilmesine olanak tanımaktadır. Air-SDN yöntemi bir test ortamında simüle edilmiş ve bu simülasyonlarda önerilen yöntemin, TCP taşıma protokolü için mevcut haliyle, UDP ve Burst-UDP taşıma protokolleri için de belirli optimizasyonlar ile ATM sistemleri için üretim ortamında kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Air Traffic Management (ATM) Systems provide managing all flights in the airspace including commercial air transporting. Because of this system contains real-time, consistent and critical data, the network traffic of this system should be managed to satisfy these parameters; in other terms, a quality of service (QoS) approach should be applied to this network structure. Air-SDN method, which is proposed in this paper makes enable to manage network traffic fast and reliable within ATM System's network using a specified quality of service (QoS) manner in Software Defined Networking (SDN) and Network Functions Virtualization (NFV) concept. Air-SDN method is simulated in a test-bed and it has been proved that these method may be used at production level for ATM Systems as with current state for TCP transporting protocol and with making specific optimizations for UDP and Burst-UDP transporting protocols according to these simulation results.