Makine öğrenmesi teknikleri kullanarak sosyal medyadaki COVID-19 aşıları ile ilgili gönderilerin duygu analizi
Sentiment analysis of twitter posts on COVID-19 vaccines using machine learning techniques
  1. Tez No: 827861
  2. Yazar: EMRE ÇEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanlar sosyal medya kullanımının artması ile birlikte günlük konulardan satın aldıkları hizmetlere kadar birçok farklı alanda sosyal medya üzerinden duygu ve düşüncelerini paylaşmakta ve birbirleri ile etkileşim haline girmektedirler. Özellikle Twitter bu etkileşimin en yoğun olduğu sosyal medya platformudur. Bu platform üzerinden paylaşılan tweetler araştırmacılar için veri seti kaynağı oluşturmaktadır. COVID-19 pandemisi ile başlayan yeni aşı çalışmaları ve geliştirmeleri insanlar arasında farklı duygu ve düşüncelere sebep oluşturmuştur. Bu tez çalışmasında COVID-19 aşı tweetleri üzerine insanların duygu analizleri üzerine çalışılıp en iyi sonucu veren makine öğrenmesi algoritmasını bulmak hedeflenmiştir. Kullanılan veri seti metin ön işleme adımları gerçekleştirildikten sonra olumlu, olumsuz ve nötr olarak etiketlendirilmiştir. Bu tez çalışmasında Karar Ağacı, Rassal Orman, Çok Terimli Naive Bayes, Çok Terimli Lojistik Regresyon ve Destek Vektör Makinesi sınıflandırma algoritmaları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of social media, people share their feelings and thoughts and interact with each other on social media in many different areas ranging from daily issues to the services they purchase. Especially Twitter is the social media platform where this interaction is the most intense. Tweets shared on this platform constitute a source of data set for researchers. New vaccine studies and developments that started with the COVID-19 pandemic have caused different feelings and thoughts among people. In this thesis, it is aimed to find the machine learning algorithm that gives the best result by analyzing people's emotions on COVID-19 vaccine tweets. The dataset used was labeled as positive, negative and neutral after performing text preprocessing steps. In this thesis, decision tree, random forest, naive bayes, logistic regression and support vector machine classification algorithms were used.