Predicting TV rating of Turkish television series using machine learning techniques
Türk televizyon dizi reytinglerinin makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak tahmin edilmesi
- Tez No: 641553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN KÜÇÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Radyo-Televizyon, Computer Engineering and Computer Science and Control, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Veri Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
TV reytingi evinde televizyon olan hanelerin bir televizyon programının yaklaşık izleme oranlarının tespiti için kullanılan sayısal bir kavramdır. Medya yatırımlarında en büyük payı olan televizyonun yatırım planlamaları ratinglere göre yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türk TV dizilerinin reytinglerini veri madenciliği teknikleri kullanarak uygulanabilir bir şekilde tahmin edebilen bir model geliştirmektir. Bu şekilde, TV yatırımlarının risklerinin azaltılmasına katkı sağlanabileceği planlanmaktadır. Bu kapsamda, 2014-2018 yılları arasında prime-time yayın akışında yer alan TV dizileri için makine öğrenmesi tekniklerini kullanarak tahminleme modelleri geliştirilmiştir. Çalışmada 4 farklı model tasarlanmıştır. Bu modellerin arasındaki temel farklıllık kullanılan özniteliklerdir. Kullanılan özellikler zaman bazlı, bölüm bazlı, dizi özellikleri, ve sosyal medyadaki dizi etkisi (Google Trends) adları altında dört grupta toplanabilir. Yapılan deneylerde geleceğe yönelik özniteliklerin de modelde kullanıması ile teorik model başarısı belirlenmiş, ardından kulanılabilir, pratik modeller geliştirilerek tahmin başarıları karşılaştırılmıştır. Deneyler sonucunda teorik modellerle %1.46 pratik modellerle ise %5.2 hata payı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
TV rating is a numeric estimate of the popularity of TV programs in households with a television. Investment planning of television media, which is the biggest shareholder of media investments, is made according to TV ratings. The aim of this study is to develop a machine learning model that can predict the TV ratings of Turkish TV series in a practical manner. Better forecast of TV ratings has the potential to reduce the risks of TV investments. In this context, four prediction models were developed by using machine learning techniques for TV series in the prime-time broadcast between 2014-2018 in this study. The main distinction between these models is the attributes that represent a TV program. The attributes that are used in this study can be categorized as: time-based, episode-based, series-based, and program impact on social media-based (represented using Google Trends) attributes. In the experiments, a theoretical forecast performance is established first by using time-based attributes that factors in the future changes in the TV program, which is then used as a baseline for comparison with practical forecast models. The experiments show that, the proposed models can achieve up to 1.46% error rate for theoretical models and 6.6% error rate for practical models.