AgNi nanopartiküllerinin sentezi ve amonyak boranın dehidrojenlenmesindeki katalitik etkinlikleri
Synthesis of AgNi nanoparticles and catalytic activities for dehydrogenation of ammonia-borane
  1. Tez No: 827862
  2. Yazar: GÖKÇE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında hidrojen üretimi için aktivitesi yüksek yeni bir katalizör tasarlanmıştır. Bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada Gümüş-nikel nanopartikülleri ılıman şartlarda, indirgeyici, surfaktant ve yardımcı-surfaktant varlığında dört boyunlu reaktörde azot atmosferi altında sentezlenmiştir. İkinci aşamada ise belirli parameterler ile hidrojen üretim reaksiyonu aktivitesi incelenmiştir. Yöntem: Gümüş asetat ve nikel asetilasetonat tuzları 3 ml oleyilamin içerisinde çözündü. Boran tert-bütiamin varlığında ve 120˚C'de 1 saat reaksiyona tabi tutuldu. 4-6 nm boyutunda tekdüze yapıda kolloidal AgNi nanopartiküller elde edildi. Kolloidal yapıdaki AgNi nanopartikülleri, çeşitli destek malzemelerine (mezogözenekli grafitik karbon nitrür, Ketjen Black ve Vulcan Karbon) sıvı fazda kendiliğinden biriktirme yöntemiyle desteklendi. Bulgular: AgNi/Vulcan katalizörü için TOF:41.1 dk-1 olarak bulundu. İkinci aşamada amonyak-boran hidroliz reakisyonundaki katalitik etkinlikleri incelendi. Bu aşamada katalitik etkinlikleri için sıcaklık, katalizör miktarı ve amonyak-boran miktarına bağlı hidrojen eldesi aktivitesi incelendi. Son olarak ise katalizörün tekrarlanabilirlilik testleri yapıldı. Bu aşamada katalizörün karakterizasyonu TEM, XRD, XPS ve ICP-MS teknikleriyle yapıldı. Sonuç: Aktivasyon enerjisi 40.48 kj/mol olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: For the production of this thesis, a high new customized design was designed. This study consists of two stages. In the first step, silver-nickel nanoparticles were synthesized under a nitrogen atmosphere under temperate conditions, four-necked conditions in the presence of reducing agent, surfactant and co-surfactant. In the second stage, the hydrogen production reaction activity was examined with certain parameters. Method: Silver acetate and nickel acetylacetonate salts were dissolved in 3 ml of oleylamine with borane-tert-butyl-amine. This solution performed at 120˚C for 1 hour. Uniform colloidal AgNi nanoparticles in the range of 4-6 nm were obtained. Colloidal AgNi nanoparticles were supported on various support materials (mesoporous graphitic carbon nitride, Ketjen Black and Vulcan Carbon) by self-deposition method in the liquid phase. Results: AgNi/Vulcan catalyst achieved TOF:41.1 min-1 value. In the second stage, their catalytic activities in the ammonia-borane hydrolysis reaction were investigated. At this stage, hydrogen production activity depending on temperature, catalyst amount and ammonia-borane amount was investigated for catalytic activities. Finally, the repeatability tests of the catalyst were carried out. At this stage, the characterization of the catalyst was done by TEM, XRD, XPS and ICP-MS techniques. Conclusion: The activation energy was found to be 40.48 kJ/mol.