Sequential biofuel production from waste fruits
Atık meyveden ardışık biyoyakıt üretimi
- Tez No: 827877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖZMIHÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Atık meyvelerin enerji üretiminde kullanımı, enerji krizine çözüm olabilecek dikkat çekici bir prosestir. Bu çalışmada, mikotoksin içeren kuru meyveler kesikli karanlık fermantasyon ile biyohidrojen üretiminde değerlendirilmiştir. Mikotoksinin hidrojen üretim potansiyeli üzerindeki etkisini belirlemek için yenilebilir ve atık meyveler kullanılmıştır. Mikotoksinli kuru üzüm ve kuru incirden sırasıyla 55.65 mL ve 81.35 mL hidrojen üretilmiştir. Yenilebilir kuru üzüm ve kuru incirde maksimum kümülatif hidrojen hacmi sırasıyla 180.41 mL ve 266.9 mL olarak bulunmuştur. Mikotoksin, biyohidrojen üretimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Asidik ön muamele, hidrojen üretim hacmine katkıda bulunmamıştır. Ancak, ön muamelesiz duruma kıyasla hidrojen üretim veriminde artış sağlanmıştır. Kuru incirlerde mikotoksin giderimi için farklı uygulama süreleri ve gücünde mikrodalga ön işlemi uygulanmıştır. Maksimum toplam şeker konsantrasyonu ve toplam aflatoksin giderimi 400W güçte ve 10 dakikalık uygulama süresinde elde edilmiştir. 400W'da mikrodalga ön işlemi ile kuru incirden biyohidrojen üretiminde optimum başlangıç substrat konsantrasyonu 59 g L-1 olup, kümülatif hidrojen hacmi 161.9 mL ve verim 207.5 mL H2 g-1 toplam şeker olarak bulunmuştur. 59 g L-1 substrat konsantrasyonunda biyohidrojen üretim potansiyelini artırmak için farklı mikroorganizma konsantrasyonları test edilmiştir. 1 g L-1 organizma konsantrasyonunda hidrojen üretim potansiyeli artmıştır. Ayrıca en uygun substrat ve organizma konsantrasyonlarında biyometan üretilmiştir. Deneylerin sonunda, 1.25 mL CH4 g-1 TVFA üretim verimi ile maksimum 25.14 mL biyometan üretilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The utilization of waste fruits in energy generation is a remarkable process that is a solution to energy crisis. In this study, dry fruits containing mycotoxins were evaluated for biohydrogen production by batch dark fermentation. Edible and waste fruits were used to determine the effect of mycotoxin on hydrogen production potential. 55.65 mL and 81.35 mL of hydrogen was produced with raisins and dry figs with mycotoxin, respectively. In edible raisins and dry figs, maximum cumulative hydrogen volume was found as 180.41 mL and 266.9 mL, respectively. Mycotoxin had a negative effect. Acidic pretreatment did not contribute to hydrogen production volume. However enhanced hydrogen production yields were obtained compared with the one without pretreatment. Microwave pretreatment with different application times and power, was applied to dry figs for mycotoxin removal. Maximum total sugar concentration and total aflatoxin removal were obtained at 400W power, and 10 minutes. The optimum substrate concentration in the production of biohydrogen from dry figs with microwave pretreatment at 400W was 59 g L-1, where the cumulative hydrogen volume was 161.9 mL and the yield was 207.5 mL H2 g-1 total sugar. Different microoganism concentrations were tested to enhance biohydrogen production potential with a substrate concentration of 59 g L-1. The hydrogen production potential was enhanced with 1 g L-1 organism concentration. The liquid phase of the hydrogen production experiments obtained at the optimal conditions were subjected to methane generation. The maximum cumulative volume was 25.14 mL and the yield was 1.25 mL CH4 g-1 TVFA.