Fen bilimleri dersinin öğretme-öğrenme süreçlerinde kullanılan geri bildirim türlerinin ve uygulamalarının incelenmesi
Examination of the feedback types and applications used in the teaching -learning processes of the science course
- Tez No: 827876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAMAN KARAÇÖP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri dersinin benzer sınıf düzeylerindeki öğrenme-öğretme süreçlerinde farklı mesleki deneyime sahip öğretmenlerin geri bildirim kullanım durumlarının betimlenmesidir. Ayrıca araştırmada, fen bilimleri öğretmenlerinin öğrenme- öğretme süreçlerinde kullandıkları geri bildirim türlerinin öğrenciler tarafından algılanması ve bunların etkilerinin de belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemine göre yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kars il merkezinde görev yapmakta olan 3 öğretmen ve 80 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri yapılandırılmış gözlem, yarı yapılandırılmış görüşme ve odak grup görüşmesi yöntemleriyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak geri bildirim gözlem formu, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve odak grup görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada, her öğretmen 16 ders saati olmak üzere toplam 48 ders saati gözlem yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre 25 yıllık mesleki deneyime sahip öğretmenin daha fazla geri bildirimde bulunduğu ve hem değerlendirici hem de betimleyici geri bildirimi kullandığı görülmüştür. Ayrıca 11 yıllık mesleki deneyime sahip öğretmenin değerlendirici geri bildirimi daha fazla kullanmayı tercih ettiği ve betimleyici geri bildirimin ise sadece bazı türlerini kullandığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, 7 yıllık mesleki deneyime sahip olan öğretmeninin ise geri bildirim türlerini az kullandığı ve genel olarak değerlendirici geri bildirim kullandığı görülmüştür. Öğrencilerle yapılan odak grup görüşmelerine ait bulgular, öğretmenlerden elde edilen bulgulardaki kullanılan geri bildirim türlerini destekler nitelikte olduğunu göstermiştir. Genel olarak öğretmenler en fazla onaylama geri bildirimini kullanmışlardır. Buna karşılık öğretmenler cezalandırıcı geri bildirimi hiç kullanmamışlardır. Araştırmanın sonuçları, mesleki deneyimi daha fazla olan fen bilimleri öğretmenlerinin derslerinde geri bildirim türlerini daha fazla kullandıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe the use of feedback by teachers with different professional experiences in the learning-teaching processes of science courses at similar grade levels. In addition, the study also aimed to determine the perception of the types of feedback used by science teachers in teaching-learning processes by students and their effects. The study was conducted according to the case study method, one of the qualitative research methods. The sample of the study consisted of 3 teachers and 80 seventh grade students working in Kars city center in the 2022-2023 academic year. The data were collected through structured observation, semi-structured interview and focus group interview. Feedback observation form, semi-structured interview form and focus group interview form were used as data collection tools. In the study, each teacher was observed for 16 class hours, totaling 48 class hours. According to the findings of the study, it was seen that the teacher with 25 years of professional experience gave more feedback and used both evaluative and descriptive feedback. It was also found that the teacher with 11 years of professional experience preferred to use evaluative feedback more and used only some types of descriptive feedback. On the other hand, the teacher with 7 years of professional experience used feedback types less and generally used evaluative feedback. The findings of the focus group interviews with the students supported the types of feedback used in the findings obtained from the teachers. In general, teachers used affirmative feedback the most. On the other hand, teachers did not use punitive feedback at all. The results of the study revealed that science teachers with more professional experience used feedback types more in their lessons.