Dynamic modelling and control of a two-axis gimbal system with model reference adaptive control
İki eksen bir gimbal sisteminin dinamik modellenmesi ve model referans adaptif kontrol ile kontrolü
  1. Tez No: 827886
  2. Yazar: ÖMER FARUK BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Haberleşmenin yüksek hızda ve kesintisiz olarak sağlanabilmesi günümüzdeki en önemli ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Yerleşim bölgeleri dışında haberleşme kapsama alanının dışına çıkılması, uzayda yer alan haberleşme uyduları ile farklı bir iletişim yolu kurmayı gerektirmektedir. Bu amaçla kullanılan haberleşme antenlerini uydulara belirli konum hassasiyeti içerisinde yönlendirecek gimbal sistemler geliştirilmektedir. Uygulama alanları ve istenilen performans kriterleri gimbal sistemlerin tasarım isterlerini belirlemektedir. Bu çalışmada deniz platformuna bağlanacak olan ve bir haberleşme anteninin yönlendirilmesi ve stabilizasyonunda kullanılacak olan gimbal sistem ele alınmıştır. Bu tezde önce statik olarak dengede fakat dinamik olarak dengesiz, iki eksenli bir gimbal sistemin Denavit-Hartenberg ve Newton-Euler yaklaşımlarıyla kinematik ve dinamik ilişkileri ifade edilerek detaylı matematik modeli elde edilmiştir. Matematik model sonucu lineer olmayan bir hareket denklemine ulaşılmıştır ve bu denklemden yola çıkarak sistem lineerleştirilmiş ve durum uzayı gösteriminde ifade edilmiştir. Gerçekte üretilmiş sistem üzerinde yapılan sistem tanımlama çalışmaları sonucuna göre lineerleştirilmiş sistem modelinin modelleme belirsizlikleri ve mekanik sistemin yapısal esnekliğinden dolayı farklılıklar gösterdiği anlaşılmıştır. Kontrol sistem tasarımında bu farklılıklar göz önüne alınarak model referans adaptif kontrol yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca tam durum geri besleme kontrol yöntemi kullanılarak geliştirilen kontrol sistemi hem karşılaştırma amaçlı kullanılmış hem de model referans adaptif kontrol yönteminde referans model olarak kullanılmıştır. Bu kontrol yöntemlerine ilave olarak endüstride sıklıkla kullanılan kaskad yapıda PI kontrol yöntemi, basitleştirilmiş bir gimbal modeli kullanılarak geliştirilmiş ve diğer yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Son olarak deney ve benzetim çalışmaları gerçekleştirilmiş; sonuçlar incelenerek, tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Providing high-speed and uninterrupted communication has become primary demands of today. Out of the coverage area, it is needed to establish a communication path with the satellites in space. Thus, gimbal systems were developed, that direct the antennas to the satellites with desired position accuracy. Application areas and performance criteria determine the design specifications of gimbal systems. In this study, the gimbal system assembled to the naval platform and used in the orientation and stabilization of a antenna was discussed. In this thesis, a detailed mathematical model was obtained by expressing kinematic relations with Denavit-Hartenberg convention and dynamic relations with Newton-Euler method of a statically-balanced but dynamically-unbalanced two-axis gimbal system. Therefore, a nonlinear equation of motion was obtained, and the system was linearized and expressed in state space representation. According to the system identification tests on physical system, it was realized that the linearized system model has differences due to the modeling uncertainties and the structural flexibility of the mechanical system. The model reference adaptive control (MRAC) method was used by considering these differences in the control system design. Additionally, the control system was developed using the full-state feedback control method that was used both for comparison of the controllers and as reference model in the MRAC method. Further to these control methods, cascaded PI control method, being frequently used in the industry, was developed using a straightforward gimbal model and compared with other methods. Finally, experiments and simulation studies were carried out and the results were examined and discussed.