Kazak yazar Akim Tarazi'nin hayatı, eserleri ve seçilmiş hikayelerinin incelenmesi
Kazakh writer Akim Tarazi's life, works and art examination of selected stories
- Tez No: 827901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 505
Özet
Akim Tarazi, Sovyetler Birliği Dönemi Kazak edebiyatının ve Bağımsızlık Dönemi Kazak Edebiyatının önemli temsilcilerinden biridir. Her iki dönemde de eserler vermiştir. Sovyetler Birliği döneminde Kazak edebiyatına eserler vermeye başlayan Akim Tarazi, hikâyelerinin bir bölümünü bu yıllarda yazmıştır. Bu dönemde yazdığı hikâyelerle Kazak edebiyatındaki hikâye türünün gelişmesine katkıda bulunmuştur. Çalışmanın gayesi, Akim Tarazi'nin hikâyelerinden ve bu hikâyelerin incelenmesinden yola çıkarak onun Kazak hikâyeciliğinin gelişmesine katkıları ve hikâyeciliğinin özelliklerini ortaya koymaktır. Bu amaçla ilk olarak yazarın hikâyelerini içeren“Awıl Şetindegi Üy”(Köyün Kenarındaki Ev) ve“Kök Aspanda Qırağı Köz Bar”(Gökyüzünde Dikkatli Bir Göz Var) adlı kitaplarından on hikâye seçilmiştir. Daha sonra hikâye inceleme ile ilgili kitaplardan yararlanılarak bu on hikâye incelenmiştir. İncelemeler; hikâyenin özeti, olay örgüsü, kişi kadrosu, zamanı, mekânı, bakış açısı ve anlatıcısı ile dil ve üslubu çerçevesinde yapılmıştır. Bu incelemeler sonucunda Akim Tarazi'nin Kazak hikâyeciliğindeki yeri ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Akim Tarazi, one of the important representatives of Kazakh literature of the Soviet Union period and the Kazakh Literature of the Independence period. He produced works in both periods. Akim Tarazi, who started to produce works on Kazakh literature during the Soviet Union Period, wrote some of his stories in this period. He contributed to the development of the type of story in Kazakh literature with the stories he wrote in this period. The aim of study is to reveal the characteristics of Akim Tarazi's storytelling and his contributions to the development of Kazakh storytelling, based on the stories of Akim Tarazi and the analysis of these stories. For this purpose, firstly, ten stories were selected from the books of the author,“Awıl Şetindegi Üy”(The House on the Edge of the Village) and“Kök Aspanda Qırağı Köz Bar”(There is a Careful Eye in the Sky). Afterwards, these ten stories were analyzed by making use of the books on story analysis. Reviews; the summary of the story, the plot, the cast, the time, the place, the point of view and the narrator, and the language and style. As a result of these examinations, it has been tried to reveal what kind of story writer Akim Tarazi is.