Vergi kayıp ve kaçağını ortaya çıkarma amacına yönelik olarak vergi usul kanununda düzenlenen arama hükümleri ve uygulamalarına ilişkin değerlendirmeler
Evaluations on search provisions and practices arranged in the tax procedure law for the purpose of revealing tax loss and evasion
- Tez No: 827902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERSEN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Arama esas itibariyle vergi kayıp ve kaçağını belirlemeye yönelik bir işlemdir. Çalışmamızda devletin mükellefleri denetleme yollarından yoklama, bilgi toplama, ve vergi incelemesi konularına aramayla ilişkilerinden dolayı yer verilmiştir. Arama uygulamalarına ilişkin düzenlemeler Vergi Hukuku alanında yapılmıştır. Bununla birlikte yaptırımlar anlamındaki yasal düzenlemeler Ceza Hukukunda yer almaktadır. Bu anlamda ağırlıklı olarak arama Vergi Hukuku ile Ceza Hukuku hükümlerine tabidir. Çalışmamızda arama konusu yasal düzenlemeler çerçevesinde düzenlenmiştir. İstatistiki veriler yorumlanarak, uygulamadaki sorunlar ortaya konulmuştur. Ayrıca yasal düzenleme ve uygulamalarla ilgili olarak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Search is essentially a process to determine tax loss and evasion. In our study, polling, information gathering, and tax inspection, which are the ways of auditing the taxpayers of the state, are included because of their relations with the search. Regulations regarding search practices have been regulated in the field of Tax Law. In addition to this, legal regulations in the sense of sanctions are included in the Criminal Law. In this sense, search is mainly subject to the provisions of Tax Law and Criminal Law. In our study, the subject of search is regulated within the framework of legal regulations. By interpreting the statistical data, the problems in the practise were presented. Besides, solution recommendations were presented regarding legal regulations and practices.