Valorization of demolition concrete for post-combustion carbon capture
Yanma sonrası karbon yakalama için yıkım betonunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 827969
  2. Yazar: TALAL ABDULRAZZAK AL RAAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA CANSU CANBEK ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, yanma sonrası karbon yakalama malzemesi olarak yıkım betonunun potansiyel kullanımı incelenmiştir. Bu çalışmanın ana amacı, tipik olarak atık olarak kabul edilen ve çevre üzerinde olumsuz etkisi olan yıkım betonunun karbondioksiti adsorplamak için kullanılmasıdır. Bu araştırma, artan karbondioksit emisyon seviyeleri ve çevre üzerindeki zararlı etkileri ışığında sürdürülebilir karbon yakalama teknikleri oluşturarak bu emisyonların azaltılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Beton, yüksek kalsiyum ve silikat içeriğine sahip çimentodan üretilen bir yapı malzemesidir ve bu da onu karbon tutma için önemli bir malzeme yapmaktadır. İlgili adsorbentlerin üretimi için beton numunelerine asidik ve alkali olmak üzere iki liç tekniği uygulanmıştır ve elde edilen adsorbentler daha sonra yıkım betonunun karbon yakalama potansiyelini araştırmak için kullanılmıştır. Üretilen adsorbentler daha sonra İsveç'teki KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsünde termogravimetrik analiz (TGA) ile karbon yakalama çalışmaları için kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar, yıkım betonunun karbondioksiti yakalamada başarılı olduğunu ve asidik liç ile üretilmiş malzemenin en iyi performansı karbon yakalama performansını gösterdiğini kanıtlamıştır. Ayrıca deneysel çalışmalarda üretilen malzemelerin deniz suyu ortamında katyon salınımı da değerlendirilmiş ve deniz suyu ortamında dolgu malzemesi olarak kullanılabilecekleri de belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında elde edilen bulguların, ekolojik ve sürdürülebilir karbon yakalama ve depolama yöntemlerinin geliştirilmesine destek olabilecek nitelikte olduğu kanaati oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the potential use of demolition concrete was examined as a post-combustion carbon capture material. This study's main objective was to use demolished concrete, which is typically regarded as waste and has an adverse effect on the environment, to adsorb carbon dioxide. This research intends to contribute to the reduction of these emissions by creating sustainable techniques of carbon capture in light of the rising levels of carbon dioxide emissions and their detrimental effects on the environment. Concrete is a cementitious substance with a high calcium and silicate content, making it a great substance for carbon capture. Two leaching techniques, acidic and alkaline, were used to the concrete samples to extract the resultant materials, which were then utilized to investigate the potential of destroyed concrete for carbon capture. The materials were subsequently employed for carbon capture studies at the KTH Royal Institute of Technology in Sweden utilizing thermogravimetric analysis (TGA). The trials' findings illustrate how successful demolition concrete is at absorbing carbon dioxide, with the acidic leached material performing best. Additionally, the material's cation release was assessed, and it was determined to be safe for the aquatic environment. These findings have important ramifications for the creation of ecologically responsible and sustainable carbon capture and storage methods.