Spor turizmi hizmeti veren otellerdeki hizmet kalitesi ve başarı motivasyonu ilişkisi: Kadın futbolcular örneği
The relationship between service quality and success motivation in hotels providing sports tourism services: The case of women footballers
  1. Tez No: 827993
  2. Yazar: HABİBE GÖLGELEYEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, kadın futbolcuların kamp dönemlerinde konakladıkları otellerden aldıkları hizmetin kalitesi ile başarı motivasyonları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi'nde yer alan takımlar arasından sezon öncesi hazırlık kampı gerçekleştiren 98 gönüllü Türk kadın futbolcu oluşturmaktadır. Katılımcıların demografik bilgilerini saptamak amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan 7 soruluk“Kişisel Bilgi Formu”, spor turizmi hizmeti veren işletmelerin hizmet kalitelerini belirlemek amacıyla Osmanoğlu ve ark (2017) tarafından geliştirilen“Spor Turizmi Hizmet Kalitesi Ölçeği”ve sporcuların başarı motivasyon düzeylerini belirlemek amacıyla ise Willis (1982) tarafından geliştirilen ve Tiryaki ve Gödelek (1997) tarafından Türkçeye uyarlanan“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship between the quality of the service received from the hotels where the female football players stayed during the camp period and their motivation for success. The research was conducted with the relational screening model, one of the general screening models. The study group of the research consists of 98 volunteer Turkish women footballers who conducted a pre-season preparation camp among the teams participating in the 2022-2023 Turkcell Women's Football Super League A 7-question“Personal Information Form”prepared by the researcher in order to determine the demographic information of the participants, the“82 Tourism Service Quality Scale”developed by Osmanoglu et al. (2017) to determine the service quality of enterprises providing sports tourism services, and the“Sports-Specific Success Motivation Scale”developed by Willis (1982) and adapted into Turkish by vii Tiryaki and Gödelek (1997) were used to determine the success motivation levels of the female footballers.