Kontakt rat donuk modelinde topikal calendula officinalis ve matricaria recutita'nın nekroz alanında iyileşme üzerine etkileri
The impact of topical calendula officinalis and matricaria recutita on healing of necrosis area in the contact rat frostbite model
  1. Tez No: 827994
  2. Yazar: VUSAL RASULZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Donuk, günümüzde mevcut tedavi yöntemlerine rağmen sebep olabileceği fonksiyonel morbiditeler nedeni ile kötü prognozlu bir yaralanma tipidir. Calendula Officinalis ve Matricaria Recutita, deneysel ve klinik çalışmalarda yara iyileşmesini arttırıcı özellikleri kanıtlanmıştır. Çalışmamız deneysel kontakt donuk iyileşmesinde CO ve MR'nin topikal uygulamasının iyileşme üzerine etkilerini ortaya koymayı amaçladı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada toplam 24 adet sıçan kullanıldı. Sekizer adetlik 3 gruba bölünerek her sıçanın sırt bölgesinde kuru buz ile soğutulmuş (-78,5 ̊C) özel olarak tasarlanmış demir plak model kullanılarak kontakt donuk oluşturuldu. Birinci gruba topikal olarak Calendula Officinalis uygulandı, ikinci gruba topikal olarak Matricaria Recutita uygulandı. Kontrol grubuna topikal uygulama yapılmadı. Yirmi birinci günde sıçanlar sakrifiye edildi ve histopatolojik inceleme için biyopsiler, biyokimasal incelemeler için kan numuneleri alındı. Makroskopik değerlendirme için 3, 7, 14 ve 21. günlerde yara alanı fotoğrafları çekildi ve değerlendirildi. Bulgular: Makroskopik yara alanı küçülme oranı Calendula Officinalis, Matricaria Recutita ve kontrol grubunda sırası ile 14. gün %81.29 (±5.76), %84.24 (±4.54) ve %57.69 (±9.57), 21.
Özet (Çeviri)
Aim: Frostbite, despite the existing treatment methods, is a type of injury with a poor prognosis due to the potential functional morbidities it can cause. Calendula Officinalis and Matricaria Recutita have been proven to enhance wound healing in experimental and clinical studies. In our study, we aimed to reveal the effects of topical application of CO and MR on the healing of experimental contact frostbite. Materials and Methods: A total of 24 rats were used in the study. They were divided into three groups of eight, and contact frostbite was created on the back of each rat using an iron plate model specially cooled with dry ice (-78.5 ̊C). The first group was topically applied with Calendula Officinalis, the second group was topically applied with Matricaria Recutita. No topical application was made to the control group. On the 21st day, the rats were sacrificed and biopsies were taken for histopathological examination, and blood samples were taken for biochemical examinations. For macroscopic evaluation, photographs of the wound area were taken and evaluated on the 3rd, 7th, 14th, and 21st days.