Örgütsel öğrenme ve yenilikçilik ilişkisinde bilgi yönetimi ve yaratıcılığın rolü: Bir kamu iktisadi teşebbüşünde araştırma
The role of knowledge management and creativity in the relationship between organizational learning and innovativeness: Research in a public economic enterprise
- Tez No: 827998
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, örgütsel öğrenme ve yenilikçilik ilişkisinde bilgi yönetimi ve yaratıcılığın aracılık ve düzenleyici etkisinin olup olmadığının araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda araştırma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları ve sınırlılıklarına yer verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın ana kavramları ile ilgili kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde değişkenler arası ilişkileri inceleyen kuramsal açıklamalar ve çalışmalara yer verilmiş ve hipotezler oluşturulmuştur. Dördüncü bölümde araştırmanın yöntemi, beşinci bölümde araştırmanın bulguları açıklanmıştır. Son olarak altıncı bölümde, araştırmanın sonucu değerlendirilmiş; yönetici ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur. Araştırma, Türkiye'de faaliyet gösteren bir maden ve kimya firmasına bağlı üç işletmede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi mühendis, memur ve işçi olarak çalışan 649 katılımcıdan oluşmaktadır. Örneklemden veri elde etmek amacıyla katılımcılara kolayda örnekleme yönteminden yararlanarak anket uygulanmıştır. Toplanan veriler, IBM SPSS 25.0 ve SPSS AMOS 23.0 programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuca göre, örgütsel öğrenme ve yenilikçilik ilişkisinde bilgi yönetimi ve yaratıcılığın kısmen aracı ve pozitif düzenleyici etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether knowledge management and creativity have a mediating and moderating effect in the relationship between organizational learning and innovation. In this context, the research consists of six sections. In the first section, the problem, purpose, importance, assumptions and limitations of the research are given. In the second section, a conceptual framework related to the main concepts of the research was created. In the third section, theoretical explanations and studies examining the relations between variables are given and hypotheses are formed. The method of the research is explained in the fourth section and the findings of the research are explained in the fifth section. Finally, in the sixth section, the result of the research was evaluated; Suggestions were made to managers and researchers. The research was carried out in three enterprises affiliated to a mining and chemical company operating in Turkiye. The sample consists of 649 participants working as engineers, civil servants and workers. In order to obtain data from the sample, a questionnaire was applied to the participants by using the easy sampling method. The collected data were analyzed through IBM SPSS 25.0 and SPSS AMOS 23.0 programs. According to the results obtained from the research, it has been determined that knowledge management and creativity have both partially mediator and positively moderator effect on the relationship between organizational learning and innovativeness.