İlköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik okuryazarlığı öz yeterlikleri, matematiksel yaratıcılığı teşvik etme öz değerlendirmeleri ve akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relationship among self-efficacy skills on mathematical literacy, self-assessment on fostering mathematical creativity and academic achievements of mathematics teacher candidates of primary education
  1. Tez No: 827999
  2. Yazar: EMRE IŞILDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDEGÜL ARIK KARAMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Matematik eğitiminde matematiksel yaratıcılık ve matematiksel okuryazarlık kavramlarının PISA ve TIMSS vb. gerekli sınavlar ile ölçülmesi sonucunda ülkemizin dünya başarı ortalamasının altında olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda matematiksel yaratıcılık ve matematiksel okuryazarlık kavramlarını öğrencilerinde geliştirmekle görevli olan ve bu eğitim programına dahil olan matematik öğretmen adaylarının öz yeterlik becerilerinin incelemesi literatür açısından önem arz etmektedir. Bu araştırmada“ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik okuryazarlığı öz yeterlikleri, matematiksel yaratıcılığı teşvik etme öz değerlendirmeleri ve akademik başarıları arasındaki anlamlı bir ilişki var mıdır?”sorusuna cevap aranmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş olup Akdeniz Üniversitesin'de öğrenim gören 202 matematik öğretmen adayına“Matematiksel Yaratıcılığı Teşvik Eden Öğretmen Özdeğerlendirme Ölçeği”ve“Matematik Okuryazarlığı Öz Yeterlik Ölçeği”uygulanmıştır. Bulgular doğrultusunda matematik okuryazarlığı becerisinin cinsiyet faktöründen etkilendiği, matematiksel yaratıcılığı teşvik etme becerisinin cinsiyet faktörüyle etkisi olmadığı görülmektedir. Sınıf düzeyleri doğrultusunda okuryazarlık becerisi için fark görülmezken, matematiksel yaratıcılık teşvik etme becerisi için fark görülmektedir. Matematiksel yaratıcılığı teşvik eden öğretmen öz değerlendirme ölçeği alt boyutlarında elde edilen bulgular ile matematik okuryazarlığı öz yeterlik ölçeği bulgularının pozitif anlamda ilişkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of measuring the concepts of mathematical creativity and mathematical literacy in mathematics education with the necessary exams, such as PISA and TIMSS, etc., it has been concluded that the success of our country is below the world average. In this direction, it was deemed necessary to examine the self-efficacy skills of pre-service mathematics teachers, who are are included in this education program and responsible for developing the concepts of mathematical creativity and mathematical literacy in their students in terms of literature. Is there a significant relationship among the self-efficacy skills of pre-service primary mathematics teachers' mathematical literacy, their self-evaluation of encouraging mathematical creativity, and their academic achievement in this research. The quantitative research method was adopted in the study and,“ Self-Evaluation Scale of the teacher who fosters Mathematical Creativity”and“Self-Efficacy Skills Scale of Mathematical Literacy”were applied to 202 pre-service mathematics teachers studying at Akdeniz University. It became apparent in line with the results that the self-efficacy skills of the mathematical literacy is affected by the gender factor, however the ability to encourage mathematical creativity is not related to the gender factor. While there is no difference for literacy skills in line with grade levels, there is a difference for the ability to encourage mathematical creativity. It became evident that the results obtained in the sub-dimensions of the teacher self-evaluation scale that encourages mathematical creativity and the results of the mathematical literacy self-efficacy scale are positively related.