Genişleyen bir prekarya sınıfı olarak müzisyenler
Musicians as an expanding class of precariat
- Tez No: 828008
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ÖZMENTEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Prekarya, sigortasız ve güvencesiz şekilde çalışan insanları tanımlayan yeni bir kavramdır. Bu araştırmanın temel odak noktası, mesleki müzik eğitimi alarak, devlette ya da özelde çalışma güvencesi beklentisinde olan kişilerin yaşadığı prekaryalaşma sürecidir. Örnek olay deseninin kullanıldığı bu nitel araştırmada Antalya örneğindeki 10 müzisyenin çalışma koşulları ele alınmıştır. Müzisyenlerden toplanan verilere uygulanan içerik analizi sonucunda Y aşam Mücadelesi, Kültürel Sermayenin Değersizleştirilmesi ve Müzisyen Kimliğinde Yıpranma şeklinde üç ana tema elde edilmiştir. Akabinde bu üç ana tema araştırma sonuçlarını özetleyebilecek tek bir kavram olarak Müzik İşçiliği kavramına indirgenmiş ve teorize edilmiştir. Analizler sonucunda mesleki müzik eğitimi almış kişilerin de giderek genişleyen prekarya sınıfına dahil olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Precarity is a novel concept that characterizes individuals working without insurance and job security. The primary focus of this research is the process of precarization experienced by those who have received professional music education with the expectation of employment security, either in the public or private sector. In this qualitative study employing a case study design, the working conditions of 10 musicians in the Antalya case were examined. Through content analysis applied to the data collected from the musicians, three main themes emerged: Struggle for Existence, Devaluation of Cultural Capital, and Erosion of Musician Identity. Subsequently, these three main themes were reduced to and theorized under a single concept, namely, 'Music Labor.' The analyses reveal that individuals with professional music education are increasingly becoming part of the expanding precariat class.