Al-Hilla şehrindeki çocuk hastanelerinde çalışan hemşirelerin çocuklarda ağrı yönetimi hakkında bilgi düzeyleri
Knowledge levels of nurses working in children's hospitals in Al-Hilla city on pain management in children
- Tez No: 828009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL SEKİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ağrı, çocuklar için yaygın bir deneyimdir ve genellikle bir çocuğun hastanede geçirdiği zamanın en rahatsız edici kısmı olarak kabul edilir. Hemşirelerin ağrı yönetimi konusundaki bilgi eksikliği, çocuğun hastanede kalışını ve iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma Al-Hilla ilindeki çocuk hastanelerinde çalışan hemşirelerin çocuklarda ağrı yönetimi konusundaki bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 01.10.2022 ve 28.02.2023 tarihleri arasında, Al-Hilla'da bulunan Al-Noor Çocuk Hastanesi, İmam Sadık Eğitim Hastanesi, Babil Çocuk ve Doğum Hastanesi'nde çalışan 255 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ve Çocuklarda Ağrı Yönetimi Bilgi Formu ile toplanmıştır. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler ve Ki-Kare testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin çoğunluğu kadın, 30 yaş altı, evli ve lisans mezunudur. Çocuk hastanelerinde çalışan hemşirelerin ağrı yönetimi konusundaki bilgi düzeylerinin orta düzeyde olduğu, hemşirelerin eğitim düzeyleri ve çalıştığı birimin bilgi düzeylerinde anlamlı fark yarattığı saptanmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda hemşirelerin ağrı yönetimi bilgilerini geliştirecek eğitim programlarının planlaması ve ileri düzey araştırmaların yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Pain is a common experience for children and is often considered the most distressing part of a child's time in the hospital. The nurses' lack of knowledge about pain management negatively affects the hospital stay and the recovery process of the child. This study was carried out as a descriptive study to determine the knowledge level of nurses working in children's hospitals in Al-Hilla on pain management in children. The research was carried out between 01.10.2022 and 28.02.2023 with 255 nurses working in Al-Noor Children's Hospital, Imam Sadik Training Hospital, Babil Children's and Maternity Hospital in Al-Hilla. The data were collected with the Personal Information Form and the Pain Management Information Form in Children prepared by the researchers. Descriptive statistics and Chi-Square test were used in data analysis. The majority of the nurses participating in the study were female, under the age of 30, married and had a bachelor's degree. It was determined that the knowledge level of the nurses working in children's hospitals on pain management was at a moderate level, and it made a significant difference the knowledge level of the education levels of the nurses and the unit they worked in. In line with the results of the study, it is recommended to plan training programs to improve nurses' pain management knowledge and to conduct advanced research.