Transgender bireylerde cinsiyet değişimi nedeniyle yapılan histerektomi-bilateral salpingo- ooforektomi ameliyatlarının kliniko-patolojik yönden incelenmesi – geriye yönelik tanımlayıcı bir çalışma
A clinico – pathological study of hysterectomy with bilateral salpingo – oophorectomy operations performed for gender reassignment in transgender individuals. a retrospective descriptive study
  1. Tez No: 828020
  2. Yazar: KANŞAV TUNÇ KIZILKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SELÇUK TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Kızılkanat, K.T., Transgender Bireylerde Cinsiyet Değişimi Nedeniyle Yapılan Histerektomi-Bilateral Salpingo- Ooforektomi Ameliyatlarının Kliniko – Patolojik Yönden İncelenmesi – Geriye Yönelik Tanımlayıcı Bir Çalışma, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Uzmanlık Tezi, Ankara 2022.Transgender bireyler önemli miktarda psikolojik sıkıntı hali yaşabilirler ve bu sıkıntının azaltılmasında hormon tedavilerinin ve/veya cinsiyet değişikliği-olumlama cerrahisinin yararı olabilir. Dünya Profesyonel Transgender Sağlığı Cemiyeti (WPATH) histerektomi ve iki taraflı salpingo-ooforektomi ameliyatını bu konuya ilgi duyan transgender erkekler yönünden tıbben gerekli bir cinsiyet olumlama işlemi olarak görmektedir. Bu uzmanlık tezi HÜTF, Ankara'da görevli jinekoloji ekibinin müdahil olduğu kadından-erkeğe (FtM) cinsiyet değişikliği (genital olmayan) cerrahi işlemlerinin geriye dönük ve tanımlayıcı bir tarzda analizini sunmaktadır. Çalışmadaki amaç, bu hasta grubunda bu ameliyat yönteminin uygulanabilirliğini teyit etmek üzere TLH operasyonu esnası ve sonrasına ait hasta karakteristiklerini, cerrahi işlem sürelerini, per/postop komplikasyonları ve cerrahi numunelerinde tespit olunan histopatolojik değişiklikleri araştırıp ortaya koymaktır. Çalışma kurumumuzun etik kurulundan onay almıştır. Ocak 2020 – Ağustos 2022 arasında ameliyata alınmış olan ardışık 34 hastanın dosya bilgilerine ulaşılmış, gözden geçirilmiş, analiz edilmiştir. Karına 3 noktadan girmiş olduğumuz (3 port) bu TLH+BSO ameliyat vakalarımız (34 hasta) için geçmişe dönük bir çizelge oluşturup verileri gözden geçirdik. Numunelerin karakter özellikleriyle alakalı tanımlayıcı istatistikler oluşturuldu. Değişkenler arasındaki karşılaştırmalar için verilerin düzeyiyle uygun olacak şekilde t testleri, x2, Mann-Whitney U testi ve Fisher'in kesinlik testi kullanıldı. İstatistiki anlamlılık baştan
Özet (Çeviri)
Kızılkanat, K.T., A clinico – pathological study of hysterectomy with bilateral salpingo – oophorectomy operations performed for gender reassignment in transgender individuals. A retrospective descriptive study. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Thesis of Specialisation in Medicine, Ankara 2022.Transgendered individuals can suffer a significant amount of psychological distress that can be alleviated through hormonal treatments and/or gender-affirming surgery. The World Professional Association for Transgender Health considers a hys terectomy and bilateral salpingo-oophorectomy medically necessary gender-affirming procedures for the interested transgendered male. This thesis presents a retrospective descriptive analysis about female – to male (FtM) gender – affirmation nongenital sur gical procedures involving the gynecological team at the HÜTF in Ankara. The aim of the study is to investigate patient characteristics, surgical times, per/postoperative complications and histopathological examination of the surgical specimen following Total Laparoscopic Hysterectomy (TLH) surgery in this population in order to confirm the feasibility of this technique. The study was approved by our institutional review board. The patient files of 34 consecutive cases of laparoscopic hysterectomy between January 2020 and August 2022 were reviewed and analyzed. We performed a retros pective chart review on 34 patients who underwent a 3-port TLH with BSO. Descrip tive statistics were generated related to sample characteristics and other variables of interest. Comparisons between the variables used t tests, X2 , Mann-Whitney U test, and Fisher's exact test, as appropriate for the level of data. Significance was preset at