Cinsiyet ayrımcılığı bağlamında trans kadınların barın(ama)ma sorunu: İzmir Bornova sokak örneği
Access to adequate housing problem of trans women in the context of gender discrimination: The case of Bornova streets in Izmir
  1. Tez No: 910596
  2. Yazar: BEYZA SEVDE BOZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA EZGİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışması, cinsiyet ayrımcılığına maruz kalan en dezavantajlı gruplardan biri olan trans kadınların gündelik yaşamlarındaki zorlukları ve barınma sorunlarını ele almaktadır. İzmir Bornova Sokak örneğinde, trans kadınların konut hakkı ihlallerine ve bu bağlamda yaşadıkları ayrımcılık deneyimlerine odaklanılmaktadır. Çalışmanın amacı, trans kadınların maruz kaldığı cinsiyet ayrımcılığını görünür kılmak ve bu ayrımcılığın barınma güvencesizliği ile olan ilişkisini derinlemesine incelemektir. Araştırma, feminist metodoloji çerçevesinde yürütülmüştür. Feminist metodoloji, bilimsel nesnelliğin ötesine geçerek, öznelerin deneyimlerini ve seslerini merkeze alır. Bu çalışma, feminist duruş kuramını benimseyerek, trans kadınların yaşam deneyimlerini ve maruz kaldıkları sistematik ayrımcılığı ortaya koymayı amaçlar. Feminist duruş kuramı, bilgi üretiminde öznel deneyimlerin önemini vurgular ve sosyal adalet perspektifiyle toplumsal değişim talep eder. Bu bağlamda, İzmir Bornova Sokak'ta gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerle, trans kadınların yaşadığı hak ihlallerinin ve ayrımcılığın boyutları gözler önüne serilmiştir. Bornova Sokak, trans kadınların uzun süredir varlık gösterdiği ve güncel soylulaştırma projelerinin bir parçası olarak maruz kaldıkları hak ihlallerinin şiddetle yaşandığı bir alan olması nedeniyle seçilmiştir. Bu çalışma, yalnızca literatüre katkı sunmayı değil, aynı zamanda trans kadınların yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekerek somut değişimler talep etmeyi hedeflemektedir. Türkiye'de cinsiyet çalışmaları alanında trans bireylere yönelik araştırmaların yetersiz olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu tez özgün bir niteliğe sahiptir ve toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the challenges and housing problems faced by one of the most disadvantaged groups exposed to gender discrimination, trans women, in their daily lives. The study focuses on the violations of housing rights and the experiences of discrimination encountered by trans women in İzmir's Bornova Street. The aim of the study is to make visible the gender discrimination faced by trans women and to deeply examine the relationship between this discrimination and housing insecurity. The research is conducted within the framework of feminist methodology. Feminist methodology goes beyond scientific objectivity, centering the experiences and voices of the subjects. This study adopts the feminist standpoint theory, aiming to highlight the lived experiences of trans women and the systematic discrimination they face. Feminist standpoint theory emphasizes the importance of subjective experiences in knowledge production and demands social change from a social justice perspective. In this context, the in-depth interviews conducted in İzmir's Bornova Street reveal the extent of the rights violations and discrimination experienced by trans women. Bornova Street was chosen because it is an area where trans women have long been present and have been severely subjected to rights violations as part of ongoing gentrification projects. This study not only aims to contribute to the literature but also to highlight the rights violations experienced by trans women and demand concrete changes. Given the scarcity of research on trans individuals within the field of gender studies in Turkey, this thesis is unique and makes a significant contribution to the struggle for gender equality.