60-72 aylık çocukların sosyal problem çözme becerisi ile benlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between social problem solving skills and self-perceptions of 60-72 month old children
  1. Tez No: 828019
  2. Yazar: FATİME SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜMHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada 60-72 ay arasındaki çocukların sosyal problem çözme becerileri ile benlik algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bu iki değişkenin bazı faktörlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modelinde geliştirilen araştırmanın çalışma grubunu Mersin ilinin Anamur ilçesinde yaşayan yaşları 60-72 ay aralığındaki çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen yaşları 60-72 ay aralığındaki 100 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, 60-72 aylık çocuklar için geçerlik ve güvenirliği Yılmaz (2012) tarafından yapılan Wally Sosyal Problem Çözme Testi ve Turaşlı (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Demoulin Çocuklar için Benlik Algısı Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların sosyal problem çözme becerilerinde cinsiyet, anne-baba öğrenim durumu, kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık oluşmadığı belirlenmiştir. Ayrıca benlik algılarında cinsiyet, anne öğrenim durumu ve kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık oluşmadığı, benlik algısı öz yeterlilik alt boyutunda baba öğrenim düzeyi değişkeninde anlamlı bir faklılık olduğu görülmüştür. Bununla birlikte katılımcıların sosyal problem çözme beceri düzeyleri ile benlik algısı öz yeterlilik alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Fakat sosyal problem çözme becerileri ile benlik algısı öz saygı alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Katılımcıların sosyal problem çözme beceri düzeyleri ve benlik algısı toplam puanları ile öz saygı ve öz yeterlilik düzeylerinin orta seviyede olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to determine the relationship between social problem-solving skills and self-perceptions of children aged 60–72 months and to examine these two variables according to some factors. The study group of the research, which was developed in the relational survey model, one of the quantitative research designs, consists of children aged 60–72 months living in Anamur district of Mersin province. The study group of research consists of 100 children aged 60–72 months who were determined by convenient sampling, one of the non-random sampling methods. The data were collected through the Personal Information Form developed by the researcher, the Wally Social Problem Solving Test, the validity and reliability of which were conducted by Yılmaz (2012) for 60–72-month-old children, and the Demoulin Self-Perception Scale for Children, adapted into Turkish by Turaşlı (2006). As a result of the research, it was determined that there was no significant difference in the participants' social problem solving skills according to gender, parental education level and number of siblings. In addition, it was seen that there was no significant difference in self-perception according to gender, mother's education level and number of siblings variables, and there was a significant difference in the self-efficacy sub-dimension of self-perception in the father's education level variable. In addition, a statistically significant and positive relationship was found between the participants' social problem solving skill levels and the self-efficacy sub-dimension of self-perception. However, no statistically significant relationship was found between social problem solving skills and self-esteem sub-dimension of self-perception. It was observed that the participants' social problem-solving skill levels and self-perception total scores, self-esteem and self-efficacy levels were at a medium level.