Köpeklerde ekstremite uzun kemik kırığı sonrası mobilizasyon tekniklerinin ağırlık aktarma ve fonksiyon üzerine anlık etkisi
Immediate effect of mobilization techniques on weight bearing and function after extremity long bone fractures in dogs
- Tez No: 828054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENİZ YILMAZ YELVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamız, köpeklerde ekstremite uzun kemik kırıkları sonrası erken dönemde uygulanan mobilizasyon tekniklerinin ağırlık aktarma ve fonksiyon üzerinde anlık etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı kliniği ve Siirt Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi gören, ekstremite kırığı bulunan farklı yaş ve cinsiyetteki 12 köpek dahil edilmiştir. Köpekler randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubundaki köpeklere (n=6) dört haftalık immobilizasyon döneminin bittiği gün tek seanslık yumuşak doku mobilizasyonu (klasik masaj tekniği, miyofasiyal gevşetme, taban altı derin masaj), eklem mobilizasyonları (gliding ve kompresyon-traksiyon) pasif germe teknikleri uygulanırken, kontrol grubundaki köpeklere (n=6) yalnızca klasik masaj uygulanmıştır. Ağrı, fonksiyon (yürüme fonksiyonu ve aktivite), eklem hareket açıklığı, kas kuvveti ve ağırlık aktarma parametrelerindeki değişim tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirilmiştir. Ağrı değerlendirmesi için ''Modifiye Melbourne Ağrı Skalası'' ve ''Ağrının Değerlendirilmesi'' skorlama sistemi kullanılmıştır. Kas kuvveti ''Köpek Kas Kuvvet değerlendirmesi (C-MT)'' ile manuel olarak ölçülmüştür. Eklem hareket açıklığı ölçümü için universal gonyometre kullanılmıştır. Fonksiyon değerlendirmesi için ''Hayvanın yürümesinin değerlendirmesi" skorlama sistemi kullanılmıştır. Ağırlık aktarma değerlendirmesi dijital tartılar ile yapılmıştır. Tedavi sonrası her iki grupta da NEH açıklığında artış gözlenmiştir (p0.05). Ağrı değerleri iki grupta da azalmıştır (p0.05). Sonuç olarak, mobilizasyon tekniklerinin fonksiyonu iyileştirmede etkisinin olmadığı, ağırlık aktarmada etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the immediate effect of early mobilization techniques on weight bearing and function after extremity long bone fractures in dogs. 12 dogs of different ages and genders with extremity fractures treated at Siirt University Veterinary Faculty Surgery Department clinic and Siirt Municipality Stray Animal Care and Rehabilitation Center were included. Dogs were randomly divided into two groups. On the day when the four-week immobilization period ended, the dogs in the study group (n=6) were given single session soft tissue mobilization (classical massage technique, myofascial release, deep tissue foot massage), joint mobilizations (gliding and compression-traction) passive stretching techniques, while only classical massage was applied to the dogs in the control group (n=6). Changes in pain, function (gait function and activity), range of motion, muscle strength and weight bearing parameters were evaluated before and after treatment.“Modified Melbourne Pain Scale”and“Assessment of Pain”scoring system were used for pain assessment. Muscle strength was measured manually with the“Canine Muscle Strength Assessment (C-MT)”. A universal goniometer was used for joint range of motion measurement. For function evaluation, the scoring system“evaluation of animal walking”was used. Weight bearing evaluation was made with digital scales. After treatment, an increase in Range of Motion was observed in both groups (p0.05). Pain values decreased in both groups (p0.05). As a result, it was concluded that mobilization techniques had no effect on improving function, but were effective in weight bearing.