Altınyayla'nın (Burdur) kültürel ekolojisi
Cultural ecology of Altınyayla
- Tez No: 828084
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Altınyayla İlçesi, Burdur İli'ne bağlıdır. Altınyayla, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan ilimiz olan Burdur'un kültürel açıdan zengin ilçelerinden biridir. Altınyayla, Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır lakin kışları daha soğuktur. Yazları ise daha sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Kendine özgü bir kültürü bulunmaktadır. Yapısı coğrafi nedenlerden dolayı şekillenmektedir.Altınyayla İlçesi'nin kültüründe doğal şartların önemli çoktur. Yöre insanı doğanın sunmuş olduğu zenginliklerden faydalandığı için doğal şartların etkisi Altınyayla'nın kültüründe önemli bir yer edinmiştir. Günümüzde yörenin kültüründe zaman içinde bazı değişiklikler yaşanmaya başlamıştır. İnsanların kırdan şehre göçü, araştırma sahasının zamanla sosyal ve ekonomik bakımdan gelişmesi, teknolojinin ilerlemesi, yeni neslin eskiye bağlı kalmaması bunda etkili olan faktörlerdir. Bu araştırma sahasında Burdur ili Altınyayla ilçesinin kültürel ekolojisi, insan-çevre-kültür ve mekan ilişkileri doğrultusunda incelenmiş ve bulgular ortaya konulmuştur.Araştırma sahası ile ilgili farklı konularda gerçekleşen akademik çalışmalara ulaşılmakla birlikte, Coğrafya açısından kritik bir öneme sahip Altınyayla'nın kültürel ekolojisi konusunda doğrudan yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu incelemeyle birlikte çalışmaların kültürel ekolojik özellikleri ortaya konulmuş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Bu araştırma, literatürdeki eksikliğin doldurulması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın amaçlarından birisi Altınyayla ilçesinde giderek eski önemini kaybeden kültürün ve doğal çevrenin, önemini yitirme nedenlerine değinmektir. Doğal çevreyi gerek nüfus, gerek yerleşme veya ekonomi ilişkileri nedeniyle doğal çevre bozulmalarına bu yerde olan araştırma ile dikkatleri çekmek amaçlanmıştır. Araştırmanın kapsamı, insan ve çevre arasındaki ilişkileri inceleyen kültürel ekoloji yaklaşımını tartışmak ve bir alan çalışması ile uygulamaktır. Altınyayla'daki insanların ve kültürel yapının doğal çevreye etkileri değerlendirilmiştir ve bu şekilde kültürel ekoloji konulu çalışmanın coğrafyada verilen önemini tespit etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Altınyayla District is connected to Burdur Province. Altınyayla is one of the culturally rich districts of Burdur, which is located in the Mediterranean Region. Altınyayla is located in the Mediterranean Region, but its winters are colder. It has a hotter and drier climate in summers. It has its own unique culture. Its structure is shaped due to geographical reasons. Natural conditions are very important in the culture of Altınyayla District. The influence of natural conditions has an important place in Altınyayla's culture, as the local people benefit from the riches offered by nature. Today, some changes have begun to occur in the culture of the region over time. The migration of people from the countryside to the city, the social and economic development of the research area, the advancement of technology, and the new generation's lack of adherence to the old are the factors that affect this. In this research area, the cultural ecology of Altınyayla district of Burdur province was examined in line with human-environment-culture and space relations and the findings were presented. No study has been found. With this review, the cultural and ecological characteristics of the studies were revealed and evaluations were made. This research was carried out to fill the gap in the literature. One of the aims of this research is to touch on the reasons why the culture and natural environment, which gradually lost their former importance in Altınyayla district, have lost their importance. The aim of this study is to draw attention to natural environmental degradation due to population, settlement or economic relations. The scope of the research is to discuss and apply the cultural ecology approach, which examines the relationships between humans and the environment, through a field study. The effects of the people and cultural structure in Altınyayla on the natural environment were evaluated, and in this way, it was aimed to determine the importance of the study on cultural ecology in the geography.