Yaş meyve ve sebze sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin lojistik performanslarının değerlendirilmesi: Antalya ilinde bir araştırma
Evaluation of logistics performance of the enterprises operating in fresh fruit and vegetable sector: A research in Antalya
  1. Tez No: 828083
  2. Yazar: HATİCE FETTAHOĞLU BELENBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERTURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tarımın önemli bir alt sektörü olarak YMS sektörü insanların temel ihtiyacı olan besinlerin üretilmesi aynı zamanda kimya ve ilaç endüstrisinin en önemli ham maddelerinden olması dolayısıyla küresel olarak önemli bir ticaret konusudur. YMS tedarik zincirinin her aşamasında lojistik faaliyetler söz konusudur ve ürün hassasiyetinin yüksek olması, farklı saklama koşullarına ihtiyaç duyulması sebebiyle lojistik faaliyetlerin özellikle önem arz ettiği bir sektör olmuştur. Bu nedenle YMS ticareti yapan işletmelerin lojistik operasyonlarda ne derece başarılı olduğu işletmelerin genel başarısında belirleyici olmakta ve sektörel rekabet edebilirliğini etkilemektedir. Bu tezde organizasyonların başarısında önemli bir faktör olan lojistik performans, lojistik performansın etkinlik, etkililik ve farklılaşma boyutları ile Antalya ilinde YMS sektöründe faaliyet gösteren işletmeler üzerinde değerlendirilmiştir. Antalya ili YMS sektöründe üretim yurtiçi ticari faaliyetler ve dış ticarette önemli bir yere sahiptir bu nedenle araştırma bölgesi olarak seçilmiştir. Literatürde bu bölgede YMS sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin lojistik performanslarının araştırılmamış olması bu tezin hazırlanmasında önemli bir motivasyon kaynağı olmuştur.
Özet (Çeviri)
As an important sub-sector of agriculture, the YMS sector is an important trade issue globally, as it is one of the most important raw materials of the chemical and pharmaceutical industries, as well as producing the basic needs of people. There are logistics activities at every stage of the YMS supply chain, and it has become a sector where logistics activities are especially important due to the high sensitivity of the product and the need for different storage conditions. For this reason, the success of the companies engaged in YMS trade in logistics operations is decisive in the overall success of the enterprises and affects the sectoral competitiveness. In this thesis, logistics performance, which is an important factor in the success of organizations, was evaluated on the efficiency, effectiveness and differentiation dimensions of logistics performance and on businesses operating in the YMS sector in Antalya province. Antalya province has an important place in production, domestic commercial activities and foreign trade in the YMS sector, so it was chosen as a research region. The fact that the logistics performances of the enterprises operating in the YMS sector in this region have not been investigated in the literature has been an important source of motivation in the preparation of this thesis.